MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy dla przedsiębiorcy

MON
Sejm uchwalił w piątek ustawę o swobodzie gospodarczej. Na mocy nowego aktu po raz pierwszy urzędnicy będą ponosili pełną odpowiedzialność za swoje decyzje.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o swobodzie gospodarczej.
Na mocy nowego aktu po raz pierwszy urzędnicy będą ponosili pełną odpowiedzialność za swoje decyzje.

Prace nad ustawą o swobodzie gospodarczej trwały już od dłuższego czasu. Celem nowego aktu prawnego jest ujednolicenie i uprządkowanie przepisów dotyczących działalności gospodarczej, zasad jej ewidencjonowania, a także obowiązków organów administracji publicznej wobec przedsiębiorców. Po drugim czytaniu, które miało miejsce w zeszłą środę posłowie zgłosili sporo poprawek. W piątek Sejm uchwalił ostateczną wersję nowego aktu.
Najważniejsze zapisy dotyczą relacji między przedsiębiorcami, a urzędnikami administracji państwowej i samorządowej.

Urzędnik odpowiada

Najważniejszą zmianą zgłoszoną przez posłów i zaakceptowaną przez Sejm jest zapis regulujący precyzyjnie kwestię interpretacji przepisów prawa. W praktyce zdarzało się, że kilku urzędników rozmaicie interpretowało przepisy, a konsekwencje tych różnic ponosił przedsiębiorca. Zgodnie z nowym zapisem przedsiębiorca może zwrócić się do organów administracji państwowej, samorządowej, a także organów podatkowych o pisemną interpretację przepisów. Organ jest zobowiązany taki dokument wystawić, a co więcej pisemna interpretacja ma charakter wiążący. Przedsiębiorca nie będzie mógł zostać ukarany, obciążony opłatami czy jakimikolwiek innymi świadczeniami, jeśli zastosował się do otrzymanej interpretacji. W takiej sytuacji pełną odpowiedzialność za swoją decyzję będzie ponosił urzędnik, obywatel zaś będzie z niej zwolniony.

Decyzja szybciej

Posłowie zdecydowali też, że wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie wydawany w trybie decyzji administracyjnej, a nie jak dotychczas w formie zaświadczenia. Taka forma ma uprościć życie przedsiębiorcom. Dotąd gminy, prowadzące ewidencję miały na wydanie takiego zaświadczenia 7 dni, decyzję są zobowiązane wydać w ciągu 3 dni.

Jak dotąd ewidencję podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będą prowadziły gminy. One też będą zobowiązane do przekazywania tych informacji do ogólnopolskiej bazy danych - Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej. Posłowie nie zdecydowali się na powierzenie prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej samorządom gospodarczym. Motywowali to ich nie do końca ustalonym jeszcze statusem. Mimo tego jednak samorządy te zostały wpisane jako partner administracji, organizacji pracowników i pracodawców w sprawach związanych z przedsiębiorczością.
Osoby rejestrujące działalność gospodarczą będą mogły załatwiać wszystkie sprawy z tym związane w jednym okienku, unikając koniecznej dotychczas bieganiny między urzędami, z których każdy załatwiał tylko część koniecznych spraw.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto