Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjdź, zobacz Enigmę!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
enigma. odszyfruj zwycięstwo, maszyna enigma
enigma. odszyfruj zwycięstwo, maszyna enigma Zenon Kubiak
Można już oglądać wystawę poświęconą poznańskim matematykom, którzy pierwsi złamali kod Enigmy. Podziwiać można też samą maszynę.

Gdy mówimy o bohaterach II wojny światowej, wymieniamy głównie wybitnych dowódców i bohaterskich żołnierzy, zapominając, że za wielkimi zwycięstwami często stała mrówcza praca wykonywana z dala od pól bitewnych. Historycy nie mają wątpliwości, że II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej i kosztowała życie znacznie większej liczby ludzi, gdyby aliantom nie udało się złamać szyfrogramów. A te jako pierwsi złamali poznańscy matematycy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Pamięć o ich dokonaniu bywa jednak zapominana, dlatego w tym roku w kilku miastach Europy była prezentowana wystawa „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo”. W czwartek, 10 listopada uroczyście otwarto ją w Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53.

- Ci bohaterowie nie mieli takiej spektakularnej okazji, by stać się wzorami dla młodych ludzi, ale ich osiągnięcie przyczyniło się do ocalenia tysięcy, a może nawet milionów istnień ludzkich – mówił, otwierając wystawę Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Otwarcie wystawy w Poznaniu uświetniło wielu znakomitych gości. Pojawiła się m.in. prof. Shafi Goldwasser z Massachusetts Institute of Technology, jeden z najwybitniejszych matematyków na świecie oraz John Gallehawk z Bletchley Park, gdzie dziś mieści się muzeum, a w czasie wojny działało centrum kryptologiczne.

Sama ekspozycja ma kształt labiryntu. Plansze są niestety wyłącznie w języku angielskim, ale można wziąć ulotkę z tłumaczeniem. Wystawa jest niezwykle interesująca – można poznać nie tylko dzieje samej Enigmy i poznańskich kryptologów, którzy ją rozszyfrowali, ale też dowiedzieć się, co się z nimi działo po wojnie. Henryk Zygalski postanowił pozostać w Wielkiej Brytanii, ale... nie uznano jego kwalifikacji matematyka, przez co musiał ponownie kończyć studia, po których pracował jako nauczyciel w angielskich szkołach średnich. Marian Rejewski wrócił do Polski, gdzie poza kolejnymi zwolnieniami z pracy m.in. z fabryki kabli, nie doznał poważniejszych represji ze strony komunistycznych władz. Nigdy jednak nie powrócił do pracy w kryptologii ani kariery naukowej. Jerzy Różycki zginął w 1942 r. w katastrofie statku pasażerskiego na Morzu Śródziemnym.

Poza planszami z informacjami, zdjęciami i mapami, można też zobaczyć na własne oczy maszynę Enigma.
- Wystawa będzie czynna przez cały dzień 11 listopada – mówi marszałek Marek Woźniak. – Warto poprzez zwiedzenie jej uczcić święto niepodległości.

Ekspozycję będzie można zobaczyć także w sobotę, 12 listopada. Tego dnia odbędzie się również konkurs łamaczy szyfrów. W czwartek na stronie www.codekreakers.eu uruchomiono też międzynarodową grę kryptologiczną. To kolejny sposób, w jaki Wielkopolska chce przypomnieć całemu światu o swoich wybitnych matematykach.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii





od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto