Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przysięgnijmy, że pamiętamy – obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
27 grudnia poznaniacy utworzą na placu Wolności biało-czerwoną ...
27 grudnia poznaniacy utworzą na placu Wolności biało-czerwoną ... archiwum/Zenon Kubiak
27 grudnia poznaniacy utworzą na placu Wolności biało-czerwoną szachownicę i złożą uroczystą przysięgę.

27 grudnia przypada 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zrywu zbrojnego, dzięki któremu Wielkopolska znalazła się w granicach odradzającego się po 123 latach zaborów państwa polskiego.

Jak co roku, wspominanie powstańczych dni rozpocznie się już 26 grudnia od inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Organizator inscenizacji - Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego właśnie - zaprasza o godzinie 16:00 na Dworzec Letni. Przyjazd Mistrza uświetnią pieśni patriotyczne oraz kolędy.

Tradycyjnie główną areną obchodów rocznicy w Poznaniu będzie plac Wolności. 27 grudnia pojawią się na nim grupy rekonstrukcyjne wcielający się w żołnierzy polskich, niemieckich, cywilów. Elementami zaaranżowanej przestrzeni będą również punkt poboru, worki z piaskiem i zasieki, a także najprawdziwsza armata. Każdy uczestnik spotkania na placu Wolności będzie też mógł poczuć się powstańcem, będzie bowiem możliwość uzyskania Karty Mobilizacyjnej do Armii Powstańczej.

O godzinie 14:30 nastąpi punkt kulminacyjny wspólnego świętowania - akcja "Przysięgamy, że pamiętamy", inscenizacja powstańcza i tworzenie wielkiej biało-czerwonej szachownicy.

Pierwszych 1000 osób, które przybędą na plac Wolności, otrzyma biały lub czerwony płaszcz z motywem graficznym 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - rzecz, którą ochotnik będzie mógł sobie zatrzymać - a także planszę białą lub czerwoną. Tak wyposażeni uczestnicy zostaną odpowiednio ustawieni i na sygnał podniosą swoją planszę, tworząc szachownicę - jeden z symboli odzyskania niepodległości. Osoby chętne do udziału w tworzeniu szachownicy organizatorzy zapraszają od godziny 13:30 do punktu rejestracyjnego, który znajdować się będzie u wylotu ul. Nowowiejskiego.

Bezpośrednio po stworzeniu szachownicy zarówno jej twórcy, jak i wszyscy obecni na placu Wolności będą mieli okazję, by razem dać wyraz patriotyzmowi oraz głośno i dobitnie zapewnić, że pamiętamy o wydarzeniach sprzed 95 lat. Przez chwilę każdy stanie się powstańcem i powtórzy słowa przysięgi:

"My Wielkopolanie,
Przysięgamy pamiętać o odwadze naszych przodków,
Kochać Ojczyznę i chronić wspólne dobro,
Służyć Ziemi Wielkopolskiej i budować jej przyszłość.
Pamiętamy i wytrwamy!"

Wszystkie wydarzenia będzie można obserwować na ekranie ustawionym na placu, nie zabraknie również tradycyjnej grochówki, drożdżówek i herbaty. Głównym organizatorem obchodów jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Program obchodów 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia:
10:15 złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
11:00 uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, składanie kwiatów
Następnie przemarsz do fary, w trakcie przemarszu składanie kwiatów przy: tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, tablicy pamiątkowej Powstańców Wielkopolskich, tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego i pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich
12:45 msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Fara Poznańska, ul. Gołębia 1
14:30 akcja "Przysięgamy, że pamiętamy", inscenizacja powstańcza, plac Wolności
19:00 koncert Marszałkowski "Fantazja Polska", Aula Uniwersytecka.

Zobacz też: Program obchodów rocznicy powstania na Starym Rynku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto