Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt szybkiej pomocy intymnej. Łódź chce mieć przed wakacjami punkt profilaktyki intymnej

Redakcja
Adrian Wykrota Następne
Radni, urzędnicy i organizacje pozarządowe zaczynają pracę nad utworzeniem całodobowego punktu szybkiej pomocy intymnej. Korzystać będą mogły wszystkie kobiety, bez względu na wiek i światopogląd. Wizyty mają być bezpłatne i natychmiastowe.

Punkt profilaktyki intymnej ma być profesjonalną placówką, w której oprócz porad będzie prowadzona diagnostyka i badania USG. W gabinecie mają być wypisywane skierowania na badania i recepty, również związane z antykoncepcją. Punkt ma funkcjonować całą dobę i świadczyć usługi bezpłatnie. Korzystać będą mogły kobiety pełnoletnie oraz niepełnoletnie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Pacjentki nie będą musiały być ubezpieczone. Jedyny warunek to zamieszkanie w Łodzi.

- Zaczynamy prace nad formułą funkcjonowania punktu profilaktyki intymnej. Chcemy uruchomić gabinet przed wakacjami - zapowiada Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. - W najbliższym czasie ustalimy, czy taki punkt będzie działał przy miejskim szpitalu, w istniejącym gabinecie, czy zlecimy to zadanie organizacji pozarządowej. W ciągu miesiąca ustalimy jego lokalizację.

Łódź chce być drugim miastem w Polsce, które będzie prowadziło punkt profilaktyki intymnej. Jako pierwszy wprowadził go Poznań. Na początku pilotażowo. W trakcie trzech miesięcy udzielono tam 1,2 tys. porad, zdiagnozowano wiele schorzeń dróg płciowych, i przypadki wczesnego stadium raka szyjka macicy. Dlatego wprowadzono go na stałe. Poznań zlecił prowadzenie punktu podmiotowi zewnętrznemu. Wydaje na to zadanie 1,1 mln zł w skali roku. W gabinecie pracuje 7 specjalistów.

Łódź zamierza skorzystać z rozwiązań Poznania, zwłaszcza w przypadku błyskawicznej pomocy lekarskiej.

10 marca Dzień Mężczyzny. Nie zapomnijcie złożyć życzeń! WIERSZYKI, ŻYCZENIA

- Słyszę często od łodzianek, że nie mają szybkiej pomocy lekarskiej. Na wizytę u ginekologa muszą czekać 10 dni. My chcemy, aby w Łodzi kobiety były przyjmowane od razu, albo najpóźniej w ciągu dwóch godzin - mówi radna Monika Malinowska-Olszowy. - Ważne, żeby pacjentki nie zastanawiały się, czy będą zganione przez lekarza, że zrobiły coś niewłaściwego. Placówka ma być wolna od światopoglądów.

W Poznaniu punkt profilaktyki intymnej jest otwarty do godz. 22. Później lekarz dyżuruje telefonicznie. Jeśli dostanie zgłoszenie pacjentki, musi w ciągu dwóch godzin znaleźć się w gabinecie. W Łodzi też rozważane jest takie rozwiązanie, ale jeśli placówka zostanie umiejscowiona w miejskim szpitalu, to specjalista będzie mógł dyżurować w gabinecie przez całą noc.

W prace nad punktem szybkiej pomocy intymnej zaangażowała się Fundacja Nowoczesnej Edukacji „Spunk”, która prowadzi w szkołach program „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”.

- Wiemy, że wśród uczennic jest potrzeba wizyt w gabinecie ginekologicznym, również w przypadkach antykoncepcji awaryjnej. Taki punkt jest potrzebny w Łodzi - powiedziała Anna Jurek z fundacji „Spunk”.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało uruchomienie łódzkiej placówki. Inicjatorzy liczą, że koszty będą podobne do Poznania. Mają zapewnienie prezydent Łodzi, że w budżecie miasta znajdą się pieniądze na szybką pomoc intymną. W planie jest również pomoc mężczyznom. Jeśli wystarczy pieniędzy, to będzie dla nich bezpłatna pomoc urologiczna.

Grzegorz Południewski: Bóle związane z endometriozą rozpoczynają się najczęściej przed miesiączką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto