Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty informacyjne funduszy europejskich znów działają

Monika Kaczyńska
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich przy ul. Szyperskiej w Poznaniu działa nieprzerwanie. Także  w latach 2014-2020 będzie można tam uzyskać informacje dotyczące samych funduszy, jak i kryteriów przyznawania dotacji, procedur itp.
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich przy ul. Szyperskiej w Poznaniu działa nieprzerwanie. Także w latach 2014-2020 będzie można tam uzyskać informacje dotyczące samych funduszy, jak i kryteriów przyznawania dotacji, procedur itp. Waldemar Wylegalski
O tym, w jakim stopniu fundusze europejskie zostaną wykorzystane, decyduje w znacznej mierze informacja. Aby skorzystać z możliwości, które stwarzają unijne dotacje, przedsiębiorcy, organizacja pozarządowe, a także niejednokrotnie samorządy muszą w pierwszej kolejności w ogóle wiedzieć, że mają możliwość ich uzyskania, później - dowiedzieć się, jak wygląda droga od pomysłu do jego finansowania.

- Zapotrzebowanie na informację jest ogromne - podkreśla Danuta Sowińska, wicedyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Jest to związane przede wszystkim z nową perspektywą finansową - potencjalni beneficjenci chcą zorientować się, jakie będzie stwarzała możliwości. Ale przypływ zainteresowania zaobserwowaliśmy też w związku z ostatnimi konkursami ogłaszanymi w ramach perspektywy 2007-2013. Zwłaszcza przedsiębiorcy chcą dowiedzieć się, czy może jeszcze uda się skorzystać z ostatniej szansy - dodaje.

Wiedzę o unijnym finansowaniu w perspektywie finansowej 2007-2013 pomagało uzyskać 12 punktów informacyjnych funduszy europejskich - główny, zlokalizowany w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu oraz 11 rozsianych po całej Wielkopolsce.

Większość z nich zakończyła działanie w ostatnim dniu czerwca. Wcześniej - z końcem 2009 roku swoje podwoje zamknął punkt w Pile, 31 grudnia 2013 roku zakończył działalność punkt w Kole.
Urząd Marszałkowski rozpisał nowy konkurs na prowadzenie punktów. Ten został rozstrzygnięty i punkty informacyjne już rozpoczęły działanie.

W konkursie na ich prowadzenie konkurencja była spora. Zgłoszonych zostało w sumie 15 ofert.
Najostrzejsza rywalizacja dotyczyła Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Lesznie. O jego prowadzenie starał się powiat leszczyński, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Centrum PISOP, a także Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa.
Etap oceny formalnej wniosku przeszły WARP, Centrum PISOP i powiat leszczyński, który ostatecznie PI FE w Lesznie poprowadzi.

Powiaty będą prowadziły także punkty w Gnieźnie i Jarocinie. Nie mają one jednak bynajmniej monopolu na tę działalność. W Kaliszu spośród trzech złożonych wniosków najlepszy okazał się przygotowany przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim. Właśnie to stowarzyszenie naukowo-techniczne, z historią datującą się od 1975 roku, poprowadzi PI FE w Kaliszu.

W Koninie to zadanie przyjęła na swoje barki Konińska Izba Gospodarcza, zaś w Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu, a także w Pile poprowadzi Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
W latach 2014-2020 będzie więc w Wielkopolsce osiem takich punktów. Oprócz wymienionych wyżej: w Gnieźnie, Jarocinie, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Nowym Tomyślu i w Pile zainteresowani problematyką funduszy unijnych będą mogli korzystać z głównego Punktu Informacyjnego FE - w Poznaniu.

- Sposób, w jaki będą działać, nie zmieni się - zapewnia Danuta Sowińska. - Jak dotąd będą udzielały konsultacji na miejscu, w swoich siedzibach, ale też mailowo i telefonicznie. Będą także uruchamiały mobilne punkty informacyjne funduszy europejskich.

Ta ostatnia formuła, polegająca na tym, że pracownicy PIFE w ustalonym wcześniej terminie dyżurowali w mniejszych, gminnych miejscowościach, w ostatnich latach sprawdziła się doskonale.
- Z informacji korzystali i mieszkańcy miejscowości, w których odbywały się dyżury i pracownicy urzędów gmin - zwraca uwagę Danuta Sowińska.

Największą grupą zasięgających informacji w PIFE są przedsiębiorcy. Ale korzystają z nich także samorządowcy i osoby nieprowadzące działalności.

- Dość często zdarzało się, że przychodziły na przykład osoby bezrobotne z pomysłami na własny biznes i pytały, z jakich możliwości mogą skorzystać - opowiada Danuta Sowińska.
Punkty informacyjne funduszy europejskich mają do zaoferowania jeszcze jedną formę konsultacji - odbywające się na miejscu u potencjalnego beneficjenta.

- To formuła zarezerwowana przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw - informuje wicedyrektor departamentu polityki regionalnej. - Oczywiście wymaga ustalenia terminu z dużym wyprzedzeniem i dogrania szczegółów, ale gdy to jest uzasadnione, punkty udzielają informacji także w taki sposób.
Informacja o tym, z jakich programów można skorzystać, by uzyskać dofinansowanie na planowane przedsięwzięcie, to dopiero pierwszy krok.

Kolejnym jest uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących procedur przygotowania i składania wniosku. W PIFE można dowiedzieć się, jakie są kryteria przyznawania dofinansowania, jaka instytucja je przyjmuje, poznać terminy, dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba skompletować, a także w jakich terminach należy składać.
- Trzeba jednak podkreślić, że napisać go beneficjent musi sam. Punkty informacyjne w tym zakresie nie pomagają - mówi Danuta Sowińska.

Nie oznacza to, że jednak, gdy projekt jest już realizowany, beneficjent nie może z pomocy PIFE skorzystać. Pracownicy punktów pomagają bowiem na przykład w wypełnianiu dokumentów związanych z rozliczeniem dotacji, informują też, w jaki sposób muszą być opisane, by nie zostały odrzucone. Jeśli beneficjent ma wątpliwości w tej materii - może je rozwiać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto