Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Komeda nad Poznaniem" na ekranach w grudniu 2011 roku

Małgorzata Mrozek
W Poznaniu zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Komeda nad Poznaniem”
W Poznaniu zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Komeda nad Poznaniem” AURUM FILM
W Poznaniu zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o roboczym tytule „Komeda nad Poznaniem”. Jego twórcy zarejestrowali miejsca związane z twórczością muzyka. Film ma ukazać obraz nie tylko samego kompozytora, ale także miasta, z którego pochodził.

Krzysztof Komeda pochodził z Poznania i to tutaj realizowano zdjęcia do filmu poświęconego jego życiu i twórczości. Materiał powstaje, poza stolicą Wielkopolski, także w Ostrowie Wielkopolskim, Warszawie, Katowicach i Łodzi.

- W filmie chcemy skupić się na poznańskich i wielkopolskich wątkach życia i twórczości Komedy. To w Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu zaczęła się jego niezwykła kariera, to w tych miastach zdarzyły się fakty, które zdecydowały o jego osobowości i kształcie jego muzyki – mówi Natasza Ziółkowska-Kurczuk, reżyser filmu.

Zobacz także: 80. rocznica urodzin światowej sławy poznaniaka - jazzmana i kompozytora

Poznań będzie w filmie przedstawiony jako jeden z bohaterów. Zaprezentowane zostaną w nim m.in. budynek NBP przy Al. Marcinkowskiego, w którym mieszkała rodzina Trzcińskich, budynek Radia Merkury, gdzie Komeda nagrywał muzyką oraz UAM, Biblioteka UAM, Park Wilsona, lotnisko Ławica i MTP oraz inne miejsca, w których koncertował artysta.

- W filmie pojawi się też plac Wolności i budynek dawnej restauracji Arkadia, gdzie powstawała muzyka do filmu „Dwaj ludzie z szafą” R. Polańskiego, a także budynek Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademia Medyczna) i Klinika Laryngologii, gdzie artysta studiował i gdzie odbywał próby pierwszy jego „Sekstet” - wymienia Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

W dokumencie wykorzystane są zdjęcia artysty oraz rozmowy na jego temat z takimi muzykami, jak Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Idon Wojciechowski, Michał Urbaniak, David Burman, Leszek Możdżer i Wojciech Karolak. Dla potrzeb filmu wypowiedzieli się także jego współpracownicy i przyjaciele: Andrzej Wajda, Marek Karewicz, Rosław Szaybo oraz Edward Etler.

W pracę nad filmem dokumentalnym zaangażował się m.in. wybitny twórca filmu animowanego Piotr Dumała, który zadbał o sekwencje animacji inspirowanych artystyczną biografią Krzysztofa Komedy. Całość powstała przy wsparciu Wielkopolskiego Funduszu Filmowego.

W tym roku w kwietniu Krzysztof Komeda ukończyłby 80 lat. W rocznicę jego 80. urodzin w Poznaniu odbył się „Bal wampirów”. W Auli Uniwersyteckiej najpierw Filharmonia Poznańska wykonała suitę do filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów”, później odbyła się projekcja filmu. - Scenariusz nie przewiduje jednak wykorzystania materiałów z kwietniowych obchodów rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy - podkreśla Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

Premiera filmu „Komeda nad Poznaniem” zaplanowana jest na grudzień 2011 roku.

Więcej filmów w serwisie Głos.TV:
Historia studiów w pigułce
Czekając na miliony

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Komeda nad Poznaniem" na ekranach w grudniu 2011 roku - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto