Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mieszkańcy gwiaździstego nieba" w poznańskim Muzeum Archeologicznym [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrozek
Prehistoryczne, magiczne zabiegi związane z pochówkiem oraz symbole przejścia są tematem najnowszej ekspozycji w poznańskim Muzeum Archeologicznym. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Mieszkańcy gwiaździstego nieba”.

Poznań jest piątym przystankiem wystawy pochodzącej z węgierskiego Muzeum im. Dériego w Debreczynie. Do stolicy Wielkopolski trafiły materiały z badań wykopaliskowych z rejonu Hajdú-Bihar na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej.

Głównym motywem ekspozycji jest śmierć. Jest ona swoistą prezentacją kultu zmarłych w różnych epokach. Pokazuje stosunek miejsca pochowania do miejsca życia, a samą śmierć jako podróż, której symbolem jest wózek wykorzystany także w materiałach promocyjnych wystawy.

- Przeprowadzanie się osoby ze świata żywych do świata zmarłych jest taką podróżą, na której całą wystawę można oprzeć – mówił Lakner Lajos, dyrektor Muzeum im. Dériego w Debreczynie na Węgrzech.

Wszelkie eksponaty prezentowane na wystawie są przejawami kultu zmarłych. Nawiązują one do prób nawiązania kontaktu ze zmarłymi oraz wsparcia w ich drodze do „gwiaździstego nieba”. Są też przekrojem przez różne okresy historyczne, bo choć zwyczaje pogrzebowe mają uniwersalną treść, to miejsca chowania zmarłych i rytuały odzwierciedlały ówczesne zwyczaje.

Na wystawie pojawiły się m.in. takie przedmioty pochodzące z grobów, jak złote zawieszki, miedziane czekany, krzemienne noże, bransolety z miedzi czy gliniane naczynia zdobione. Odwiedzającym udostępniono także przedmioty znalezione na przykościelnych cmentarzyskach – kabłączki skroniowe, krzyże procesyjne, dzwon z brązu i inne.

W muzeum można zobaczyć także makietę kurhanu z wtórnymi pochówkami. Poznaniacy mogą obejrzeć również oryginalny gliniany model wozu, który w wierzeniach związanych ze śmiercią transportuje duszę ze świata żywych do świata zmarłych.

Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania, podczas wernisażu odwołał się do przyjaźni polsko-węgierskiej. - Wystawa jest dowodem na to, że w tej przyjaźni pokazuje się przed sobą sekrety – mówił.

Patronat nad wystawą sprawują ambasador Węgier w Polsce Róbert Kiss, konsul honorowy Węgier w Poznaniu Witold Abramowicz oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wystawa jest czynna do 22 września.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Mieszkańcy gwiaździstego nieba" w poznańskim Muzeum Archeologicznym [ZDJĘCIA] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto