Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Umowy śmieciowe": Czas na zmiany!

Janusz T. Wojciechowski
Archiwum
Obecna sytuacja to najlepszy przykład na to, że prawo pracy jest niedoskonałe. Dlatego należy je zmienić - apelowali specjaliści uczestniczący w debacie "Umowy śmieciowe - szansa na rynku pracy czy współczesny wyzysk?", zorganizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.

Efektem debaty było stworzenie przez OIRP listu intencyjnego, zawierającego postulaty i wnioski z dyskusji. Zostanie on przekazany Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

- Umowy "śmieciowe" budzą wiele kontrowersji. Zdania na ten temat są podzielone, dlatego zaprosiliśmy wszystkie zainteresowane grupy do przedstawienia swojego stanowiska i stworzyliśmy panel dyskusyjny umożliwiający wymianę opinii - mówi Krystyna Babiak, dziekan OIRP w Poznaniu.

Zobacz także: Top 10 wydarzeń na rynku pracy w 2011 roku

Problem takich umów dotyczy coraz większej liczby Polaków. Jak podaje GUS, w 2010 roku ponad 3,5 mln pracowników w naszym kraju miało podpisaną tzw. "umowę śmieciową", a liczba ta cały czas wzrasta.

Czytaj także: Śmieciowe umowy w największym zakładzie południowej Wielkopolski

Eksperci szacują, że obecnie na takich zasadach zatrudnionych jest już ponad 4 mln osób. Pracownicy postulują i zaznaczają, że kontrakty czasowe nie są dla nich korzystne. Taki stan tymczasowości oznacza dla zatrudnionych brak stabilności i socjalnego zaplecza gwarantującego bezpieczeństwo.

Zobacz także: Pikieta "oburzonych" w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jednak z drugiej strony, zdaniem wielu analityków, "śmieciowe" umowy, przy wszystkich swoich wadach i ograniczeniach, przyczyniają się do spadku bezrobocia i uelastycznienia relacji pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Dlatego te dwa różne stanowiska stanowiły główny przedmiot dzisiejszej dyskusji.

- Każda ze stron przedstawiła swoje argumenty za i przeciw. Jednak zarówno reprezentanci pracowników, jak i pracodawców, są zgodni co do faktu, że należy zmodyfikować obecne prawo pracy tak, aby nie podnosić drastycznie kosztów zatrudnienia, ale jednocześnie zagwarantować chociaż minimum stabilności i bezpieczeństwa osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych - dodaje Krystyna Babiak.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Umowy śmieciowe": Czas na zmiany! - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto