Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta: Wysokie nagrody dla naukowców i artystów

BOK
Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskie RM.
Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskie RM. Adrian Wykrota
Po 60 tysięcy złotych dostaną laureaci Nagrody Naukowej i Nagrody Artystycznej, czyli wyróżnień przyznawanych przez Radę Miasta Poznania. Kandydatów można zgłaszać do 30 kwietnia.

Po raz 26. Rada Miasta Poznania przyzna Nagrodę Naukową i Nagrodę Artystyczną oraz stypendia naukowe i artystyczne. Kandydatów można zgłaszać do 30 kwietnia. W tym roku kwota przeznaczona na ten cel wzrosła do 240 tysięcy złotych. Laureaci nagrody otrzymają po 60 tysięcy złotych i taka sama kwota zostanie rozdzielona pomiędzy stypendystów w obu dziedzinach.

Nagrody artystyczne i naukowe przyznawane są od 1927 roku. Wtedy to Rada Miejska ustanowiła Nagrodę Literacką Miasta Poznania im. Jana Kasprowicza oraz nagrody im. Józefa Łukaszewicza za badania nad historią Poznania. Do tej tradycji wrócono w 1991 roku.

- Nagrody przyznawane są raz w roku, a wręczane podczas uroczystej sesji – przypomina Grzegorz Ganowicz z Platformy, przewodniczący Rady Miasta. - Już można składać wnioski o przyznanie nagród i stypendiów. Należy to zrobić do 30 kwietnia. W tym roku z inicjatywy radnych została zwiększona kwota na nagrody. Laureat Nagrody Naukowej otrzyma 60 tysięcy złotych i taką samą kwotę dostanie zdobywca Nagrody Artystycznej. Do tej pory wartość nagród wynosiła 39 tysięcy złotych.

Zwiększona została także pula pieniędzy na stypendia. Na stypendia artystyczne i naukowe przewidziano do podziału po 60 tysięcy złotych. - Naszą intencją jest, by stypendium wynosiło około 10 tysięcy złotych – dodaje G. Ganowicz. - Zależało nam, aby nagrody i stypendia miały swoją wartość.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta podkreśla, że miasto stawia na młodych naukowców oraz artystów. I przypomina, że na początku wakacji zostanie ogłoszony dodatkowy konkurs na działania kulturalne przewidziano 1,5 miliona złotych. - By młodzi mogli tworzyć tu, w Poznaniu – zaznacza J. Solarski.

Zdaniem prof. Antoniego Szczucińskiego, radnego Lewicy, poznańskie środowisko naukowe ma duże osiągnięcia. - Badania prowadzone są na poziomie światowym, udokumentowane publikacjami – mówi prof. A. Szczuciński. - Kapituła ma problem komu przyznać stypendia, bo konkurencja jest olbrzymia. W ubiegłym roku Nagrodę Naukową otrzymał prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego za badania, dotyczący procesów urbanizacji zwierząt. A przypomnę, że jest on również laureatem Nagrody Nobla.

Prof. P. Tryjanowski był w zespole naukowców (Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu), który wyróżnił Komitet Noblowski.

Mateusz Rozmiarek, radny PiS przyznaje, że wniosków o stypendia artystyczne jest zdecydowanie mniej niż o naukowe. - Zachęcam młodych twórców do zgłaszania się – mówi M. Rozmiarek.

Nagroda Naukowa przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe, które znalazły wyraz w publikacjach lub wdrożeniu wyników badań w ciągu dwóch, ostatnich lat. Natomiast Nagroda Artystyczna przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku poprzedzającym jej przyznanie. Stypendia przyznawane są wyróżniającym się twórcom i badaczom, którzy nie ukończyli 30 lat.

Kandydatów do Nagrody Naukowej mogą zgłaszać radni, członkowie kapituły, towarzystwa i placówki naukowe, działające w Poznaniu, a w przypadku stypendiów naukowych są to również radni, członkowie kapituły, władze Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, uczelnie wyższe oraz placówki i stowarzyszenia naukowe.

Kandydatów do Nagrody Artystycznej mogą zgłaszać radni, członkowie kapituły, stowarzyszenia, fundacje i szkoły, funkcjonujące w Poznaniu, a w przypadku stypendiów naukowych są to radni, członkowie kapituły, stowarzyszenia, związki i grupy twórcze, szkoły artystyczne, uczelnie wyższe.

Wnioski można nadsyłać pocztą (adres: Urząd Miasta Poznania, Wydział Kultury, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań) lub złożyć osobiście (Wydział Kultury, pokój nr 257, drugie piętro). Wnioski elektroniczne dostępne są na stronie http://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydzialy/wydzial-kultury,22/. Należy je dostarczyć do 30 kwietnia.

Zobacz też:

Źródło: Zamiast teorii praktyka. Biznes dla studentów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto