Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada nad embrionem

Danuta PAWLICKA, Jolanta SIELSKA
Żaden zarodek, który powstał metodą in vitro, nie został zniszczony. Fot. A. Szozda
Żaden zarodek, który powstał metodą in vitro, nie został zniszczony. Fot. A. Szozda
Polscy lekarze uznali, że dynamiczny rozwój medycyny powinien znaleźć odbicie również w przepisach obowiązującego kodeksu etyki lekarskiej. Propozycje zmian dotyczą różnych dziedzin.

Polscy lekarze uznali, że dynamiczny rozwój medycyny powinien znaleźć odbicie również w przepisach obowiązującego
kodeksu etyki lekarskiej. Propozycje zmian dotyczą różnych dziedzin. Nie wszystkie budzą powszechną aprobatę.

Dotychczas najwięcej dyskusji wzbudzały propozycje zmian prowadzące do ograniczenia wykonywania zapłodnienia metodą in vitro.

– Przede wszystkim trzeba się kierować dobrem pacjenta i rozsądkiem a to wymaga wykonywania zapłodnienia pozaustrojowego. Jedną z metod leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe i od tego we współczesnej medycynie uciec się nie da – uważa prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Jasne reguły

W nowym projekcie są też zapisy regulujące związki lekarzy z przemysłem. – Kodeks etyki biznesu i etyki lekarza nie zawsze idą w parze. Na pewno niedopuszczalna jest gratyfikacja lekarza w oparciu o ilość wypisywanych leków – podkreśla prof. Marek Spaczyński. Dodaje jednocześnie, ze związku medycyny z przemysłem uniknąć się nie da, gdyż to światowe koncerny, wydające miliony dolarów na badania są nośnikiem najnowszej wiedzy, metod diagnostycznych i leczniczych. Dzięki nim odbywają się badania naukowe oraz kongresy. Badania muszą być jednak obiektywne.

Dzieci z zamrożenia

Pomysłodawcy zmian, które zmierzają do skreślenia in vitro z listy legalnych metod medycznych stosowanych w Polsce, są zatroskani losem zamrożonych zarodków. Pytają, co się z nimi stanie, jeżeli nie przydadzą się już matce? Jak długo pozostaną w bankach? Czy nie ma do nich dostępu ktoś niepowołany? Polskie przepisy nie rozwiązują takich problemów, pozostawiając prawo decydowania w rękach rodziców. W Wielkiej Brytanii przegłoso- wano prawo do badań nad komórkami embrionalnymi, które mogą być wykorzystywane dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. W naszym kraju ludzkie zarodki potrzebne są tylko w jednym celu: zapłodnienia in vitro. Nie z każdego jednak narodzi się nowe życie i dlatego kobieta musi mieć pewien ,,zapas” (lekarze nie lubią tego określenia). Sięga się do niego wtedy, gdy ponawia się próbę, lub wtedy, gdy kobieta chce mieć kolejne dziecko. W Niemczech rodzina płaci klinice za opiekę nad zamrożonymi embrionami. Jednak może z tego zrezygnować, gdy uzna, że nie będą jej potrzebne. Nie oznacza to jeszcze wyroku. Zarodki nadal pozostają w banku, teraz już pod wyłączną kontrolą lekarzy, którzy mogą je zaproponować obcej kobiecie.
Pojemniki z zarodkami w poznańskim ośrodku in vitro - Klinice Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu przy ul. Polnej są dobrze strzeżone przed ,,obcymi”.

Pod kontrolą

Tylko pięć osób - lekarze i biolodzy - mają do nich dostęp. Każda czynność jest zawsze odnotowywana w dokumentach. Wszystkie niewykorzystane embriony pozostają w gestii rodziców, którzy podpisują stosowną umowę. I będą tam tak długo, jak sobie będą tego życzyć. A potem? - Na pewno nie ulegną zniszczeniu - zapewnia prof. Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki.

Niektóre z proponowanych zapisów

Art. 45
1. Lekarz uczestniczący w eksperymentach biomedycznych musi je przeprowadzać zgodnie z zasadami badań naukowych. Eksperymenty z udziałem człowieka powinny być poprzedzone badaniami in vitro oraz in vitro na zwierzętach. Zwierzęta poddawane eksperymentom należy odpowiednio traktować i w miarę możliwości chronić przed cierpieniem.
2. Lekarz może przeprowadzać eksperymenty lecznicze z udziałem człowieka w stadium embrionalnym tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści zdrowotne w sposób istotny przekraczają ryzyko zdrowotne embrionów nie poddanych eksperymentowi leczniczemu.
Rozdział II, związki lekarzy z przemysłem,
Art. 51 a
1. Lekarz nie powinien przyjmować korzyści od przedstawicieli przemysłu medycznego, jeżeli może to ograniczyć obiektywizm jego opinii zawodowych lub podważyć zaufanie do zawodu lekarza.
Art. 21b
Lekarzowi mającemu związki finansowe z przemysłem medycznym
nie wolno w żaden sposób odstąpić od podejmowania w pełni obiektywnych decyzji klinicznych lub działania w najlepszym interesie pacjentów i osób biorących udział w badaniach.
Art. 51 c
Lekarz powinien ujawniać słuchaczom wykładów oraz redaktorom publikacji wszelkie związki z firmami lub subwencje z ich strony oraz inne korzyści mogące być przyczyną konfliktu interesów.
Art. 51 f
Lekarz nie może przyjmować wynagrodzenia za samo skierowanie pacjenta na badania prowadzone lub sponsorowane przez producenta leków lub wyrobów medycznych (sprzętu i wyposażenia medycznego)
Rozdział III, stosunki wzajemne między lekarzami
Art. 52
2. Lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności
nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.
3. Lekarz wszelkie uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego lekarza powinien przekazać zainteresowanemu lekarzowi. Jeżeli dostrzeżony błąd popełniony przez innego lekarza ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia pacjenta, należy podjąć działania dla odwrócenia jego skutków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto