Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ramadan: Jak muzułmanie wytrzymują dzień bez jedzenia i picia?

Zenon Kubiak
iftar, muzułmanie
iftar, muzułmanie Zenon Kubiak
W czasie trwającego ramadanu także poznańscy muzułmanie nie mogą nic jeść, ani pić przez około 18 godzin w ciągu doby.

9 lipca na całym świecie rozpoczął się ramadan – 30-dniowy okres, w którym muzułmanie muszą pościć i jest to post znacznie bardziej drastyczny od tego, jaki obowiązuje np. katolików w okresie poprzedzającym Wielkanoc.

- Każdy muzułmanin nie może w tym czasie nic jeść, ani pić od wschodu do zachodu słońca. Przez cały rok karmimy swoje ciało, a w czasie ramadanu karminy swoje dusze – mówi Youssef Chadid, imam Wielkopolski. – Zwolnione z obowiązku poszczenia są tylko dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące, osoby chore lub przebywające w podróży. W czasie ramadanu każdy muzułmanin jest też zobowiązany do tego, aby nikogo nie obgadywał, o nikim nie mówił źle, ale tez nie słuchał plotek o innych. Jest też nocna modlitwa.

Najwięcej emocji budzi jednak post, który w Poznaniu zaczyna się około godz. 3.00 i kończy około godz. 21.30. Jak się okazuje pod tym względem post w Polsce jest zdecydowanie trudniejszy niż w krajach arabskich.
- W Egipcie, skąd pochodzę, szybciej następuje zachód słońca, około godz. 19 – wyjaśnia Ahmed, który od kilku lat mieszka w Poznaniu. – Z drugiej strony w Egipcie jest bardziej gorąco, ale do gorąca jednak łatwiej się przyzwyczaić.

Ahmed na co dzień pracuje w jednej z poznańskich restauracji.
- Cały dzień oglądam jedzenie, ale nie mogę go jeść – mówi ze śmiechem.

Rozmawiamy tuż po iftarze, wieczornym posiłku, spożywanym tuż po zachodzie słońca. Poznańscy muzułmanie na co dzień spożywają go we własnych domach, ale co piątek spotykają się w większym gronie w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym mieszczącym się na Łazarzu.

Gdy zajdzie słońce, wszyscy najpierw jedzą daktyle i piją mleko, po czym udają się do meczetu na krótką modlitwę. Dopiero po niej zaczyna się iftar, czyli wielkie ucztowanie – po całym dniu poszczenia apetyty wszystkim dopisują. W czasie naszej wizyty na menu złożyły się m.in. sudańska zupa z soczewicy, kebab z wołowiny i drobiu, ryż, frytki i surówki.

- Tak naprawdę w okresie ramadanu najtrudniejsze są pierwsze dwa, trzy dni, później organizm się przyzwyczaja – mówi Habip. – Naprawdę da się wytrzymać. Mój ojciec w Kabulu ma ponad 80 lat i wytrzymuje, to ja mam nie wytrzymać?

Są muzułmanie, którzy uważają, że w okresie ramadanu nie powinno się w ciągu dnia nawet myć zębów czy korzystać z basenu, ale zdaniem imama Chadida to przesada i nie ma takich zakazów.

Habip na co dzień pracuje w Poznaniu w call center. Jego chrześcijańscy koledzy z pracy nie mogą uwierzyć, że nie je i nie pije przez cały dzień. Podobnie reagują znajomi pozostałych.
- Polacy wiedzą, że muzułmanie mają ramadan, ale nie do końca wiedzą, co to oznacza – mówi Yulus z Maroka. – Gdy słyszą, że nie jemy i nie pijemy od wschodu do zachodu słońca, są w szoku, nie wierzą, że tak się da, a tak naprawdę człowiek bez picia i jedzenia może wytrzymać nawet dwa dni.

W ciągu doby muzułmanie jedzą dwa posiłki. Poza wieczornym iftarem po zachodzie słońca, przed wschodem słońca spożywa się sahur. W Polsce jego pora przypada przed godz. 3, co także okazuje się szczególnie niekorzystne w porównaniu do innych krajów.
- W Egipcie to dwa duże posiłki, ale w Polsce ponieważ dzień jest dłuższy, to tak naprawdę nie zdążymy porządnie zgłodnieć między godz. 22 (pora iftaru) a 2.30 (sahur) – mówi Ahmed. – Ja na ogół jem jedynie owoce albo piję dużo soku.

Wszyscy solidarnie stwierdzają, że post nie jest dla nich wielkim wyrzeczeniem, a co się stanie jeśli ktoś złamie post?
- To niedopuszczalne i po prostu się nie zdarza – zapewnia imam Youssef Chadid. – Niektórzy uczeni twierdzą, że za jeden dzień złamania postu należy pościć przez dodatkowe 60 dni, ale to naprawdę się nie zdarza. Są muzułmanie, którzy nie dają jałmużny, ale postu przestrzegają praktycznie wszyscy.

Zakończenie ramadanu to dla muzułmanów wielkie święto. Tego dnia każdy muzułmanin daje jałmużnę za każdego członka swojej rodziny i spotyka się ze swoimi bliskimi. W Poznaniu w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym co roku spotykają się prawdziwe tłumy.
- Każdy z tej okazji zakłada swoje najlepsze ubranie, to dzień radości dla wszystkich, przygotowujemy też zabawy dla dzieci – opowiada Chadid.

W tym roku święto kończące ramadan przypada 7 sierpnia.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ramadan: Jak muzułmanie wytrzymują dzień bez jedzenia i picia? - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto