Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Zdrowa Gmina: Piekary na 23 miejscu

.
Ranking Zdrowa Gmina: Piekary Śląskie zajęły 23 miejsce w rankingu Zdrowa Gmina, przygotowanym przez Polską Unię Onkologii. Ranking obejmuje 506 gmin, a Piekary Śląskie są najwyżej notowanym miastem województwa śląskiego

Ranking Zdrowa Gmina: Ideą Konkursu Zdrowa Gmina jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych, a jego główne zadanie to zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania, mające na celu wczesne wykrycie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

Piekary Śląskie uplasowały się (wraz z czterema innymi gminami) na 23 miejscu.

Przygotowany przez Polską Unię Onkologii Ranking brał więc pod uwagą przede wszystkim organizowane przez gminę badania profilaktyczne.

W Piekarach Śląskich tego typu badania organizowane są od wielu lat. Z informacji uzyskanych z Centrum Onkologii wynika, że 40,54 proc. wszystkich piekarzanek w wieku 50-69 skorzystało już z badań mammograficznych. Dla porównania, w Bytomiu – 34 proc., w Chorzowie – 35 proc., a w Zabrzu – 36 proc.

W ramach Narodowego Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi od 2009 roku Piekary Śląskie regularnie zapraszają mammobus gliwickiego Centrum Onkologii. W ciągu minionych pięciu lat z badań mammograficznych, przeprowadzanych wspólnie z gliwickim Centrum Onkologii skorzystało 2465 mieszkanek naszego miasta.

Oprócz mobilnego mammobusu, od 2002 roku badania mammograficzne w Piekarach Śląskich można wykonać także w Szpitalu Miejskim. Warto jednak wspomnieć że tylko cześć z tych badań wykonywanych jest w ramach kontraktu z NFZ. Za resztę płaci miasto w ramach różnych programów zdrowotnych. W ciągu minionych 12 lat w Szpitalu Miejskim wykonano ponad 11 000 badań mammograficznych.

W rankingu Polskiej Unii Onkologii Piekary Śląskie spore znaczenie miała również akcja „Postaw na zdrowie”, którą miasto zorganizowało w tym roku już po raz drugi. Przez cały miesiąc trwały bezpłatne badania profilaktyczne, które prowadziły właściwie wszystkie znajdujące się na terenie miasta przychodnie i Piekarskie Centrum Medyczne. Mieszkańcy mogli skorzystać z bogatej oferty darmowych badań – od porad dietetyka, przez badania wzroku i konsultacje urologiczne, po testy alergologiczne i mammografię. Z badań skorzystało 569 mieszkańców.

Ponadto, od wielu lat gmina finansuje badania profilaktyczne, które wykonywać można przez cały rok. Przykłady? Profilaktyka chorób piersi i tarczycy, program rehabilitacji dzieci z wadami postawy, szczepienia dzieci przeciw meningokokom, szkoła rodzenia, czy rehabilitacja oraz profilaktyka obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii.
W latach 2010-2013 na badania profilaktyczne Piekary Śląskie przeznaczyły ponad 550 tys. zł. W tym roku na ten cel zaplanowano w budżecie miasta 200 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto