Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport metropolii. Bydgoszcz wypadła najgorzej

Wojciech Bielawa
Największym atutem Bydgoszczy są jej mieszkańcy - wynika z analizy raportu PwC.
Największym atutem Bydgoszczy są jej mieszkańcy - wynika z analizy raportu PwC. Dariusz Bloch
Analitycy z międzynarodowej firmy PwC wzięli pod lupę 12 polskich metropolii. Bydgoszcz wypadła w zestawieniu najgorzej. Przed nami znalazły się m.in. Szczecin, Białystok, Lublin i Rzeszów. Poprawa wizerunku i lepsze wykorzystanie środków unijnych - to największe wyzwania stojące przed Bydgoszczą.

Z Warszawą nie może równać się żadne inne polskie miasto. Stolicę gonią Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań i Trójmiasto, a pozostałe metropolie - w tym nasza - zostają w tyle. Tak w skrócie wygląda raport PwC „Polskie Metropolie 2015”. Autorzy badania - PwC - to wiodąca globalna firma, świadcząca profesjonalne usługi doradcze. Działa w ponad 150 krajach świata. W Polsce działa od 1990 roku i zatrudnia ponad 2000 specjalistów. Przygotowali oni już trzy raporty, dotyczące szans i wyzwań rozwojowych stojących przed polskimi metropoliami. Poprzednie zostały przedstawione w latach 2007 i 2011.

Pod lupę wzięto 12 miast wojewódzkich. Ocenie zostało poddanych bardzo wiele aspektów życia, m.in. średnie zarobki, ilość instytucji kulturalnych i terenów zielonych, czystość powietrza, jakość komunikacji miejskiej, dostęp do służby zdrowia, liczba podmiotów gospodarczych, wykształcenie mieszkańców, a także stan finansów miasta. Na temat każdego z badanych miast powstał osobny kilkudziesięciostronicowy raport. To sprawia, że prace analityków i wyniki należy traktować poważnie. Te nie napawają optymizmem. Bydgoszcz uplasowała się na ostatnim miejscu. Oprócz dużych metropolii, wyprzedziły nas m.in. takie miasta jak Rzeszów czy Lublin.

Skąd tak niskie miejsce Bydgoszczy w zestawieniu? Odpowiedź na to pytanie daje nam choćby wskaźnik realnego wzrostu PKB w latach 2004 - 2012. Największy wzrost zanotowano właśnie w Rzeszowie - aż o 58 proc. To najmniejsze (ok. 186 tys. mieszkańców) miasto w zestawieniu nie miało pod tym względem konkurencji. Drugi Wrocław zanotował 45 proc. wzrostu PKB, a trzeci Lublin - 41 proc. Bydgoszcz z wynikiem 28 proc. była trzecia od końca. PKB wolniej rośnie tylko w Katowicach i Szczecinie - wynika z raportu.

Przed naszym miastem wiele problemów do rozwiązania. Taki obraz wyłania się z raportu. Analitycy za najbardziej palące kwestie uznali: poprawę wizerunku miasta, poprawę jakości edukacji, zwłaszcza na poziomie uniwersyteckim, poprawę warunków do inwestowania i skuteczniejsze przyciąganie inwestorów, a także lepsze wykorzystanie funduszy unijnych.

„Generalny wizerunek Bydgoszczy wymaga ukształtowania przez aktywną politykę miasta. Wskaźniki sugerują, że miasto nie jest rozpoznawalne na świecie. (...) Przyciąga relatywnie mało turystów i nie jest odpowiednio wypozycjonowane w internecie oraz w popularnych przewodnikach po Polsce” - zauważają autorzy raportu. Nie uszło ich uwadze, że w mieście nie brakuje centrów handlowych, „natomiast poniżej średniej kształtuje się liczba hoteli, restauracji i lokali”, które tworzą bazę turystyczną.

Eksperci wytykają także, że sporo do zrobienia jest wciąż na naszych drogach: „Rozwój infrastruktury komunikacyjnej stanowi istotne wyzwanie dla miasta. Poniżej średniej sytuują się wskaźniki określające rozwój transportu publicznego: liczba miejsc w transporcie publicznym, ilość buspasów i ścieżek rowerowych - czytamy w analizie.

PwC stwierdza, że miasto przegrywa wyścig o unijną kasę. „Na szczególną uwagę zasługuje stosunkowo niewielka (w porównaniu z innymi miastami) skuteczność w wykorzystaniu funduszy unijnych” - czytamy w dokumencie.

Autorzy raportu nie stawiają jednak krzyżyka na naszym mieście.

- Nie ma wątpliwości, że Bydgoszcz posiada wysoki potencjał rozwojowy. (...) Mimo niskiego kapitału atrakcyjności inwestycyjnej, miasto nie było pomijane przez inwestorów - zauważają.

Chwalą Bydgoszcz za kwestie bezpieczeństwa. - Wskaźniki dotyczące przestępstw oraz wypadków drogowych są wysoko ponad średnią i budują poczucie bezpieczeństwa w mieście - czytamy.

Raport wskazuje, że dużym plusem miasta są mieszkańcy. PwC ocenia, że w Bydgoszczy mamy do czynienia ze „wzrostem dojrzałości społeczeństwa demokratycznego oraz rozwojem zainteresowania mieszkańców bieżącymi sprawami miasta”.

Wyniki raportu o metropoliach 2015 (Liczba punktów):
1 - Warszawa - 136
2 - Wrocław - 114
3 - Kraków - 112
4 - Katowice - 109
5- Poznań - 107
6 - Trójmiasto - 103
7 - Rzeszów - 94
8 - Lublin - 91
9 - Szczecin - 86
10 - Łódź - 85
11 - Białystok - 83
12 - Bydgoszcz 81

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto