Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujemy zabytkowe nagrobki

Romana BRZEZIŃSKA
Kaplica Malinowskich była strasznie zdewastowana, dwie ściany trzeba było budować od nowa. Wejście do podziemi zostało zabezpieczone,  zrekonstruowano cynkowany dach. Fot. Archiwum
Kaplica Malinowskich była strasznie zdewastowana, dwie ściany trzeba było budować od nowa. Wejście do podziemi zostało zabezpieczone, zrekonstruowano cynkowany dach. Fot. Archiwum
Po raz trzeci 1 listopada br. na poznańskich cmentarzach znani Wielkopolanie zbierać będą datki przeznaczone na rekonstrukcję zabytkowych nagrobków cmentarza na Rossie w Wilnie.

Po raz trzeci 1 listopada br. na poznańskich cmentarzach znani Wielkopolanie zbierać będą datki przeznaczone na rekonstrukcję
zabytkowych nagrobków cmentarza na Rossie w Wilnie.

Po pierwszej zbiórce w 2000 roku - za 18 tysięcy złotych, wyremontowaliśmy neorenesansową kaplicę Mączyńskich, znajdującą się przy głównej alei wileńskiego cmentarza. Pochowana jest tam m.in. Karolina Mączyńska, zamordowana przez bolszewików w 1920 roku w Dyneburgu. W ubiegłym roku zebraliśmy 25 tysięcy złotych. 30 procent tej kwoty przeznaczyliśmy na nowy nagrobek dla związanego z Poznaniem pisarza śp. Romana Brandstaettera. Pozostała część pozwoliła na zasadniczy remont kaplicy Malinowskich na Rossie. Wilhelm Malinowski był długoletnim pracownikiem Wileńskiego Banku Ziemskiego, działaczem społecznym, ojcem Wandy Osterwiny , znanej aktorki wileńskiej. W tejże rodzinnej kaplicy spoczywa także Bolesław Malinowski, inżynier, budowniczy wielu domów w Wilnie oraz m.in. autor mostu Zwierzynieckiego. W grobowcu tym pochowany także został Jan Malinowski, plenipotent Radzwiłłów z Nieświerza, jak też inni członkowie rodziny.

Media razem

1 listopada Społeczny Komitet ,,Poznaniacy – Rossie i...” przeprowadzi po raz trzeci zbiórkę pieniędzy na poznańskich cmentarzach. Już druga ze zniszczonych a tak pięknych kaplic Rossy, została odrestaurowana dzięki szczodrości poznaniaków, którzy dając złotówki na kweście, pomyśleli o starej, wileńskiej nekropolii. Przypominamy, że Komitet ,,Poznaniacy – Rossie” tworzą: Towarzystwo Miłośników Miasta Wilna i Ziemi Wileńskiej, Stowarzyszenie im. Romana Brandstaettera oraz wielkopolskie media.
Nawiązaliśmy bezpośredni kontakt z ,,Kurierem Wileńskim”– jedynym ukazującym się w języku polskim dziennikiem na Litwie. Czytelnicy tej gazety wybrali w plebiscycie zabytkowe obiekty.Gdy w grudniu 2000 roku redakcja ,,Kuriera Wileńskiego" otrzymała list z Poznania, nawet nie podejrzewała, że ten szlachetny czyn zainicjowany przez poznaniaków, przerośnie w piękną tradycję - z radością relacjonują koledzy z wileńskiego dziennika. – Kaplica Malinowskich była strasznie zdewastowana, dwie ściany trzeba było budować od nowa. Nad projektem cały czas czuwała architekt naczelny Cmentarza Rossa i Starego Bernardyńskiego- napisała do nas Helena Gładkowska z ,,Kuriera Wileńskiego”.

Po trzech miesiącach prac na stromym wzgórzu już z daleka widnieje odnowiona obszerna kaplica. Wejście do podziemi zostało zabezpieczone, od nowa wyrosły ściany, z daleka jaśnieje cynkowany dach.

Nekropolia na Rossie

Rossa to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych polskich cmentarzy. Mogą się z nią równać tylko warszawskie Powązki, cmentarz Łyczakowski we Lwowie oraz Rakowiecki w Krakowie. Cmentarz powstał w roku 1769. Po roku 1936 nikt się o niego nie troszczył. Groby bezczeszczono, niszczono pomniki. A w roku 1967 cmentarz w ogóle zamknięto. Odtąd chowa się tu jedynie ludzi zasłużonych. Istnieje stara i nowa Rossa. Właśnie w części nowej znajduje się mały cmentarzyk wojskowy, gdzie w mogile matki, Marii z Billewiczów, u jej stóp, pochowane jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Grobowiec z czarnego granitu umieszczono między grobami żołnierzy, którzy zginęli w latach 1919-1920, broniąc wolności ojczyzny. Na Rossie można spotkać także groby wielu innych znanych i zasłużonych ludzi. Są tu pochowani: pierwsza żona Marszałka-Maria, jego brat Adam, Joachim Lelewel, Kazimierz Wilczyński– autor albumu o Wilnie, Michał Romer, Władysław Syrokomla, rodzina Ruszczyców, Franciszek Smuglewicz, Juliusz Kłos, Euzebiusz Słowacki, August Bem, Bolesław Bałzukiewicz, Onufry Pietraszkiewicz i wielu innych.

Opieka

Cmentarz oficjalnie znajduje się pod opieką samorządu miasta Wilna. Przed 12 laty powstał Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, któremu przewodniczy Alicja Klimaszewska. W czasie istnienia tego stowarzyszenia zebrano środki na odnowienie kilkunastu pomników. Corocznie organizuje się sprzątanie cmentarza. W tej akcji masowo biorą udział uczniowie szkół polskich Wilna. Wieloletnim przyjacielem nekropolii na Rossie był Jerzy Waldorff.

Gdzie? Kiedy?

Zbiórka przeprowadzona zostanie 1 listopada br. na dwóch poznańskich cmentarzach: Junikowo (przy wejściu od ulicy Grunwaldzkiej i przy wejściu od ulicy Cmentarnej) oraz Miłostowo (przy wejściu od ulicy Warszawskiej i przy wejściu od ulicy Gnieźnieńskiej), w godzinach 10.00 - 16.00
Każdy z kwestujących będzie posiadał identyfikator, a zbiórka prowadzona będzie do specjalnie oznakowanych puszek, na oznaczonych stoiskach.

Kto?

Kwestować będą ludzie nauki: rektor UAM prof. Stanisław Lorenc, prof. Bohdan Gruchman, prof. Ryszard Fiedorow, prof. Jerzy Smorawiński i prof. Wiesława Ziółkowska. Ludzie kultury: Przemysław Bystrzycki, Romuald Grząślewicz , Piotr Kuźniak, Jacek Hałasik, Zbigniew Grochal , Jerzy Garniewicz, Aleksander Gołębiowski. Politycy: Marcin Libicki, Waldy Dzikowski, Sylwia Pusz, Joanna Nowiak, Stanisław Stec, Włodzimierz Łęcki, Piotr Walerych, Marek Zieliński i prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto