MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja dziecka niesłyszącego: im wcześniej tym lepiej!

madziasta
madziasta
Problem niedosłuchu u dzieci jest najczęstszą wadą wrodzoną i dotyczy w Polsce 750 noworodków rocznie. Dlatego powstał program Dźwięki Marzeń, który pozwala bardzo wcześnie rozpocząć leczenie malucha.

Im wcześniej zaczyna się leczenie - tym większa szansa na sukces. To dlatego tak ważne jest, żeby  systematyczna rehabilitacja rozpoczęła się już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

W 2006 roku Fundacja Orange zainicjowała Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu pod nazwą „Dźwięki Marzeń”. To program wyjątkowy na skalę europejską. Obejmuje on opieką dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, tuż po wykryciu ubytku słuchu, we wczesnym okresie życia, kiedy szansa na pomyślną terapię jest największa. Program obejmuje swoją opieką także rodziny z okolic Poznania.

- Zaniepokoiło nas, że nie przeszkadzał jej podczas snu odkurzacz pracujący tuż przy łóżeczku – w ten sposób rodzice kilkumiesięcznej Amelki rozpoczęli swoją batalię o słuch córeczki. Dziewczynka nie była w stanie „usłyszeć” otaczającego świata, nie mogła zareagować na wypowiadane przez mamę zdania, wydobywające się z jej ust dźwięki nie składały się w żadne konkretne słowa lub chociażby ich zaczątki. Amelka miała poważny niedosłuch. Rodzina dziewczynki trafiła pod skrzydła programu Dźwięki Marzeń, gdzie dziecko przeszło pełną rehabilitację po wszczepieniu implantu ślimakowego. Moment, kiedy dziewczynka po raz pierwszy odwróciła głowę, słysząc głos taty, był najbardziej wzruszającą chwilą w życiu rodziców...

W Polsce pojawia się w każdym roku kilkaset takich historii. Dzięki wczesnej interwencji i odpowiedniej rehabilitacji coraz więcej rodziców borykających się z problemem wady słuchu u dziecka, może obserwować, jak ich pociechy zaczynają funkcjonować w świecie dźwięków.

Eksperci podkreślają, że podstawowym elementem, który pozwoli dobrze rozpocząć rehabilitację i opiekę nad dzieckiem jest diagnostyka audiologiczna. W Polsce sprawnie działa system badań przesiewowych słuchu, przeprowadzany w drugiej dobie życia dziecka. Ustalenie wielkości ubytku słuchu i lokalizacji uszkodzenia w drodze słuchowej pozwala na oszacowanie potrzeb słuchowych dziecka i zaplanowanie kolejnych etapów opieki nad maluchem. Dziecko powinno jak najszybciej otrzymać dopasowane urządzenie wspomagające słyszenie. Nie jest to jednak warunek wystarczający do prawidłowego rozwoju, nawet w przypadku dzieci z niewielkim niedosłuchem. Żeby móc zdrowo się rozwijać, maluchy muszą zostać objęte specjalistyczną rehabilitacją przebiegającą pod kierunkiem wykwalifikowanego terapeuty słuchu i mowy.

Rehabilitacja odbywa się w domu, a więc w miejscu, które dla dziecka jest znane i przyjazne, ale istotne jest też to, iż specjalista może nawiązać kontakt również z rodziną dziecka, odpowiedzieć na nurtujące opiekunów pytania, pomóc w komunikowaniu się z głuchym dzieckiem, naprowadzić, jak uczyć dziecko rozumieć dźwięki i mówić. Podkreślono, iż powodzenie rehabilitacji zależy również od świadomości i zaangażowania rodziców, którzy mogą obserwować ćwiczenia i kontynuować je pod nieobecność terapeuty.

Ze wszystkich komponentów programu takich jak: domowa rehabilitacja, banki aparatów słuchowych, letnie turnusy rehabilitacyjno-terapeutyczne, mogą korzystać także rodziny z okolic Poznania. Bank Aparatów Słuchowych, w którego bezpłatnie dobierany i wypożyczany jest dzieciom odpowiedni dla nich aparat, znajduje się przy Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, ul. Przybyszewskiego 49. Ponadto zespół Dźwięków Marzeń organizuje systematyczne zajęcia rehabilitacji w warunkach domowych dla rodzin objętych programem. Rehabilitanci dojeżdżają do domów dzieci kilka razy w tygodniu i pomagają im opanować mowę oraz język.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto