Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejestracja bez kłopotów

Redakcja
Częściej kupujemy używane pojazdy, których rejestracja stwarza kłopoty. Podczas weryfikacji w Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców, okazuje się, że dokumenty nie są kompletne.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, aby uniknąć takich kłopotów. Według Witolda Krupiarza Dyrektora Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców wszelkie problemy zaczynają się właśnie w momencie zakupu.

Sposobem wyeliminowania nieprzyjemności jest dopilnowanie już przy zakupie pojazdu, aby sprzedający przekazał nam wszystkie dokumenty niezbędne do zarejestrowania auta w Polsce. Warto również dokonać transakcji osobiście, by mieć pewność co do tożsamości sprzedającego.

Innym rozwiązaniem jest pośrednictwo osoby upoważnionej, działajacej w naszym imieniu i odpowiadajacej za prawidłowy przebieg wszystkich czynności. Generuje to dodatkowe koszty, są one jednak znacznie niższe od strat, które możemy ponieść w przypadku niekompletnej lub fałszywej dokumentacji. W wielu przypadkach braki można uzupełnić, ale wiąże się to np. z ponownym wyjazdem za granicę.

Kupując pojazd za granicą pamiętajmy aby:

  • Otrzymać od sprzedającego, oryginał umowy kupna-sprzedaży, faktury lub rachunku. Jeżeli dowodem sprzedaży jest umowa, podpisują ją obie strony transakcji. W przypadku rachunku podpisuje go tylko strona sprzedająca.
  • Otrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Należy zwrócić uwagę, że w niektórych krajach dowody rejestracyjne występują w kilku częściach i należy uzyskać wszystkie części.

  • Opłata recyklingowa dokonana była przez osobę wprowadzającą pojazd.

  • Przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu w przypadku informacji w dowodzie zakupu, że pojazd jest uszkodzony lub w dowodzie rejestracyjnym, że jest niedopuszczony do użytku.

  • Numer VIN zawarty w dowodzie rejestracyjnym był zgodny ze stanem faktycznym.

  • Sprzedający wylegitymował się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

  • Nie podpisywać umów „in blanco”.

W przypadku zakupu od pośrednika w Polsce, należy dopilnować, aby przekazał on wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji (opłata recyklingowa, VAT-25, akcyza, dowód rejestracyjny).

Warto mieć na uwadze, że w dokumentach zagranicznych często widnieje rok modelu, który jest mylony przez kupującego z rokiem produkcji. Producenci pod koniec danego roku kalendarzowego produkują pojazdy modelu roku przyszłego.

Kupując pojazd w kraju pamiętajmy, aby:

  • Otrzymać polisę OC, a w przypadku jej braku, ubezpieczyć pojazd w dniu jego zakupu.

  • Adnotacje w dowodzie rejestracyjnym pokrywały się ze stanem faktycznym (gaz, hak, taxi).

  • W przypadku adnotacji „zastaw sądowy”, „zastaw rejestrowy” otrzymać dokumenty potwierdzające dokonanie spłaty kredytu.

  • Wszystkie osoby wyszczególnione w dowodzie rejestracyjnym zostały uwzglednione w umowie oraz złożyły własnoręcznie podpisy pod jej treścią. Zapis „współwłasność” oznacza, że jest więcej niż dwóch współwłaścicieli (pełne dane współwłaścicieli znajdują sie w karcie pojazdu).

Referaty Rejestracji Pojazdów czynne są od 8.00 - 18.00. Najwięcej osób składa wnioski o rejestrację między 10:30 - 13:00. Rejestracji można dokonać również za pośrednictwem pełnomocnika posiadającego odręczne upoważnienie.



**
MoDo Aplikacja Ściągnij

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto