Rekord świata studenta AWF na paraolimpiadzie w Londynie

Jakub Matuszewski
Materiał prasowy AWF
Maciej Lepiato - student Zamiejscowego Wydziału w Gorzowie Wlkp. Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - zdobył w Londynie złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich. Zwyciężył w konkursie skoku wzwyż, bijąc rekord świata.

Maciej Lepiato - student Zamiejscowego Wydziału w Gorzowie Wlkp. Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - zdobył w Londynie złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w skoku wzwyż.

W olimpijskim finale student AWF zwyciężył, osiągając wynik 2,12 m, co stanowi nowy rekord świata.

24-letni Maciej Lepiato, który przez porażenie lewej nogi ma końsko-szpotawe zakończenie, skończył w tym roku studia magisterskie na Wydziale Wychowania Fizycznego w gorzowskim wydziale AWF-u, ale nie żegna się z AWF-em. W tym roku planuje rozpocząć kolejne na fizjoterapii - także na wydziale w Gorzowie.

W 2011 r. Maciej Lepiato wywalczył w Nowej Zelandii złoty medal mistrzostw świata, co było jego pierwszym tak wielkim sukcesem na arenie międzynarodowej. Zawodnik trenuje również siatkówkę oraz pięciobój lekkoatletyczny osób niepełnosprawnych. W minionym roku ponownie został wybrany na najpopularniejszego sportowca Zamiejscowego Wydziału w Gorzowie Wlkp. Akademii Wychowania Fizycznego.

Maciej Lepiato nie jest jedynym olimpijczykiem z Gorzowa Wlkp., który dołożył swoją cegiełkę do dorobku medalowego polskiej reprezentacji na minionych Igrzyskach Paraolimpijskich.

Brązowy medal w łucznictwie zdobyła Milena Olszewska. Krążek o takim samym kolorze wywalczyli w skoku wzwyż Łukasz Mamczarz (jednak w innej kategorii niż Maciej Lepiato) oraz Tomasz Blatkiewicz w rucie dyskiem. Złoto w rzucie oszczepem zdobyła Katarzyna Piekart, a także na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Michalski, który wygrał bieg na 200 metrów. Mateusz Michalski zajął dodatkowo drugie miejsce na dystansie 100 metrów. Wszyscy ci sportowcy są zawodnikami Startu Gorzów.