Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renta za ziemię

BAKO
Dr Zofia Szalczyk nie miała chwili wolnej podczas czwartkowego dyzuru w redakcji gazety Poznańskiej. Fot. W. Wylegalski
Dr Zofia Szalczyk nie miała chwili wolnej podczas czwartkowego dyzuru w redakcji gazety Poznańskiej. Fot. W. Wylegalski
Rolnicy z całej Wielkopolski dzwonili w czwartek 29 lipca do redakcji Gazety Poznańskiej, by zasięgnąć informacji o warunkach ubiegania się o renty strukturalne.

Rolnicy z całej Wielkopolski dzwonili w czwartek 29 lipca do redakcji Gazety Poznańskiej, by zasięgnąć informacji
o warunkach ubiegania się o renty strukturalne. Przy telefonie dyżurowała Zofia Szalczyk, dyrektor Oddziału
Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Poniżej publikujemy pytania i odpowiedzi.

1. Od kiedy Agencja przyjmuje wnioski o renty strukturalne?

Od poniedziałku, 2 sierpnia br. uprawnieni rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie renty strukturalnej. Wnioski składa się osobiście w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Formularz wniosku można otrzymać w Biurach Powiatowych i Wielkopolskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

2. Ile lat musi mieć rolnik, który chce dostać rentę strukturalną?

Renty strukturalne będą przyznawane rolnikom właścicielom gospodarstw rolnych, którzy maja ukończone 55 lat, i niemniej niż 6 miesięcy do osiągnięcia wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, 65 lat mężczyźni).

3. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o rentę strukturalną?

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie wstępnych warunków do uzyskania tej renty tj: dokument określający łączną powierzchnię i stan prawny gospodarstwa oraz pokazujący zmiany stanu prawnego w ostatnich 5 latach, np:

- umowa kupna sprzedaży w formie aktu notarialnego,

- wypis z księgi wieczystej,

- wypis z ewidencji gruntów i budynków.

- dokument potwierdzający prowadzenie działalności rolniczej w ostatnich 10 latach, np. zaświadczenie z KRUS, oświadczenie wnioskodawcy

- zaświadczenie z KRUS o niezaleganiu z opłacaniem składek.

- dokument określający kwalifikacje zawodowe przejmującego gospodarstwo rolne.

4. Czy mogę wydzierżawić ziemię dziecku za rentę strukturalną?

Nie. Przekazanie użytków rolnych w dzierżawę nie może być dokonane na rzecz zstępnych (dzieci, wnuków) oraz osób pozostających z przekazującym we wspólnym gospodarstwie domowym. Inaczej mówiąc własnemu dziecku należy przekazać użytki rolne na własność. Jeżeli dziecko jest następcą, czyli po raz pierwszy podejmuje działalność rolniczą, to powinno otrzymać całe gospodarstwo na własność.

5. Czy rolnik, który jest na rencie chorobowej może otrzymać rentę strukturalną?

Do renty strukturalnej uprawnieni są tylko ci rolnicy, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego rolników.

6. Mam 45 lat i orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy.
Czy mogę wystąpić o rentę strukturalną?.

Nie, gdyż nie jest spełniony podstawowy warunek jakim jest ukończone 55lat.

7. Mam 0,5 ha gruntów rolnych. Prowadzę dział specjalny rolnictwa. Czy do otrzymania renty liczą się hektary przeliczeniowe?

W przypadku rent strukturalnych liczy się powierzchnia użytków według fizycznych ha, a nie przeliczeniowych.

8. Mąż jest właścicielem 17-hektarowego gospodarstwa rolnego i pobiera emeryturę. Czy jako żona mogę wystąpić o rentę strukturalną? Mam 58 lat.

Tak, jeżeli spełnia Pani pozostałe warunki stawiane przy ubieganiu się o tę rentę.

9. Za dwa miesiące kończę 55 lat. Czy mogę już złożyć wniosek o rentę strukturalną?

Wniosek składa się po ukończeniu przez wnioskodawcę 55 lat.

10. Mam dwóch synów. Czy otrzymam rentę, jeśli podzielę gospodarstwo i każdemu z nich dam część. Synowie nie są rolnikami?

W tym przypadku należy gospodarstwo przekazać jednemu synowi. Jednak syn przejmujący gospodarstwo musi mieć kwalifikacje zawodowe, przydatne do prowadzenia działalności rolniczej. Ponadto musi zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych użytkach rolnych przez okres co najmniej 5 lat.

11. Jakie kwalifikacje zawodowe musi mieć przejmujący gospodarstwo?

Powinien mieć: wyższe lub średnie wykształcenie rolnicze, lub inne średnie, lub wyższe wykształcenie i 3 letni okres pracy w gospodarstwie, lub wykształcenie rolnicze zasadnicze (może być tytuł kwalifikacyjny) i co najmniej 3 letni okres pracy zawodowej, lub wykształcenie podstawowe lub inne zasadnicze i 5 letni okres pracy w gospodarstwie rolnym, lub wyższe wykształcenie i studia podyplomowe związane z rolnictwem.

12. Czy rolnik, który prowadzi na własny rachunek działalność rolniczą od 12 lat, ale pierwsze 3 lata prowadził produkcję rolniczą na gruntach dzierżawionych może ubiegać się o rentę strukturalną?

Tak, gdyż warunek nieprzerwanego prowadzenia działalności rolniczej w okresie co najmniej 10 lat w tym przypadku nie jest powiązany z formą własności gruntów.

13. Czy w przypadku, gdy małżonkowie zawrą umowę o rozdzielności majątkowej (intercyzę), renta strukturalna będzie przysługiwać każdemu z małżonków?

Podzielenie gospodarstwa na dwa odrębne gospodarstwa nie pozwoli małżonkom na pobieranie dwóch rent strukturalnych. Małżonkowie aby nabyć prawo do renty strukturalnej powinni wyzbyć się należących do nich nieruchomości rolnych nie zależnie od tego, czy stanowią wspólną własność, odrębną własność.

14. Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje?

Zasady określone są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.04.2004r. w sprawie szczególnych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskanie rent strukturalnych, objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. Nr 161 poz.1684). Informacje można uzyskać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w Biurach Powiatowych, w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskiej Izbie Rolniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto