Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ReVita Wielkopolsko: Jak rewitalizować zabytki techniki

Redakcja
Rewitalizacja zespołu obiektów kolejowych w Pile
Rewitalizacja zespołu obiektów kolejowych w Pile Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe „ARCHITEKTON" s.c.
- Trzeba przyznać, że zabytki techniki nie są tak popularne jak kościoły czy pałace, co nie znaczy, że są mniej ciekawe - przyznaje Aleksander Starzyński, wojewódzki konserwator zabytków, który w czwartek wręczył nagrody w konkursie "ReVita Wielkopolsko".

Celem konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego było opracowanie koncepcji funkcjonalnej i architektonicznej wybranego obiektu poprzemysłowego lub powojskowego znajdującego się na terenie Wielkopolski.

Członkowie kapituły pod przewodnictwem wicemarszałka województwa Leszka Wojtasiaka przyznali jedno pierwsze miejsce oraz pięć równorzędnych wyróżnień.

- Chcieliśmy pokazać, że to nie tylko miejsca, o których dużo się mówi, jak Stara Rzeźnia w Poznaniu, ale też te zapomniane, leżące na uboczu, które jednak dla mieszkańców stanowią sentyment i są nadzieją na tchnięcie w nie nowego ducha - wyjaśnia Leszek Wojtasiak.

Trzy prace - w tym ta, która zdobyła I miejsce - dotyczyły zespołu budynków kolejowych w Pile, które są jednym z najciekawszych zabytków tego typu w Europie (dziewięć z nich jest wpisanych do rejestru zabytków).
- To obiekty, które mają olbrzymi potencjał, nawet w tym stanie, w którym znajdują się obecnie robią wrażenie - mówi Olga Hausmann ze Studia Projektowego "ARCHITEKTON", które wygrało w konkursie. - Naszym celem było, żeby ten teren żył, inspirował i prowokował do działań.

Wizualizacje zwycięskiego projektu - Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe „ARCHITEKTON" s.c.

Głównym punktem projektu zwycięzców była okrągła parowozownia, jedyny zachowany w oryginalnym kształcie obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Miałoby się tam znaleźć centrum sztuki. Autorzy koncepcji nie zapomnieli też o strefie ekspozycyjnej, która połączyłaby parowozownię z dworcem, jak i o samym dworcu.
- Dziewięćdziesiąt procent kubatur w naszym projekcie to jednak obiekty istniejące - tłumaczy Olga Hausmann.

Wyróżnione zostały jeszcze koncepcje rewitalizacji Fabryki Tlenu z przełomu XIX i XX wieku (dwa wyróżnienia) oraz rewitalizacji wieży ciśnień w Szamotułach (jedno wyróżnienie).

- Piękny, ale zniszczony obiekt w małym mieście, myślałam, że nie mam szans - przyznaje Anna Marciniak. Wyróżniona chciałaby, aby znalazło się tam centrum kulturalne, które ożywiłoby okoliczny rynek - ten obecnie jest aspołeczny, dominuje na nim ruch kołowy i stacja benzynowa.

Projekty rewitalizacji Fabryki Tlenu w Czempiniu - Aneta Keller i Karolina Szefer, Anna Marciniak

Jerzy Woźniak i Paweł Garus z pracowni MODE:LINA Architekci stworzyli zaś koncepcję wieżoportu w Szamotułach, czyli wieży plus teleportu.
- Wiemy, że aby przyciągnąć ludzi, trzeba pomieszać kulturę wysoką z rozrywką - mówią. - Na pierwszym piętrze można byłoby spojrzeć na Szamotuły, a na samej górze za pomocą interaktywnego planu zobaczyć panoramę dowolnego miasta na świecie.

Zwycięzcy otrzymali w nagrodę 20 tys. zł, autorzy wyróżnionych prac po 5 tys. zł. Koncepcje nie mają szans na szybką realizację.
- Nadzieja pozostaje w środkach unijnych - mówi Aleksander Starzyński.
- Chcieliśmy wsadzić kij w mrowisko i to się udało, na razie jako miasto mamy chociaż świetne materiały promocyjne, bo kiedyś mogliśmy tylko pokazywać same zdjęcia - dodaje Krzysztof Głowski, prezydent Piły.

Nagrodzeni

I miejsce:

Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe „ARCHITEKTON" s.c. - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile

Wyróżnienia:

Anna Marciniak - za koncepcję dotyczącą Fabryki Tlenu w Czempiniu

MODE:LINA Architekci s.c. Jerzy Woźniak, Paweł Garus - za koncepcję dotyczącą wieży ciśnień w Szamotułach

Studio Architektury KONTUR Marek Światopełk-Mirski, Maciej Światopełk-Mirski - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile

Zespół autorski w składzie: Aneta Keller, Karolina Szefer - za koncepcję dotyczącą Fabryki Tlenu w Czempiniu

Zespół autorski w składzie: Paula Walendowska, Marcin Bekas - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile

Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto