Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja płyty Starego Rynku w Poznaniu: Co z restauracjami?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Ogródki gastronomiczne w Poznaniu w przyszłym roku przeniosą się na plac Wolności
Ogródki gastronomiczne w Poznaniu w przyszłym roku przeniosą się na plac Wolności Łukasz Gdak
Remont Starego Rynku to nie tylko utrudnienie dla mieszkańców i turystów, ale przede wszystkim dla restauratorów. Podczas przebudowy płyty, która będzie przypadać między innymi na okres wiosenno-letni, nie będą mogli oni rozstawić swoich ogródków gastronomicznych. Naprzeciw im wychodzi miasto, które oferuje pomoc.

W piątek doszło do jednego z pierwszych spotkań odnośnie planu organizacji przebudowy placu Starego Rynku. Estrada Poznańska, która jest jego operatorem, zaprosiła na spotkanie właścicieli restauracji, które podczas trwania modernizacji mogą stracić najwięcej. Z pomocą wychodzi im miasto, które nie chce zostawić restauratorów w potrzebie. Głównym tematem zebrania było to, gdzie podzieją się właściciele wraz ze swoimi ogródkami gastronomicznymi.

Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania przekonywał w marcu, że podczas remontu nawierzchni Starego Miasta restauratorzy będą mogli liczyć na pełne wsparcie ze strony władz miasta. Wskazał także miejsce, gdzie będą rozmieszczone ogródki gastronomiczne. Zaproponowano plac Wolności.

Nie zapomnimy o przedsiębiorcach, dlatego dostęp do wszystkich lokali będzie przez cały czas możliwy. Dodatkowo na placu Wolności zostanie uruchomiona strefa gastronomiczno-kulturalna, gdzie część restauratorów będzie mogła otworzyć swoje ogródki

- mówił w marcu zastępca prezydenta.

Jak się okazuje, lokalizacja ogródków gastronomicznych nie zmieniła się, a miasto stara się dochować obiecanego słowa. Jednak największym problemem jest to, że nie wszyscy będą mogli z tej pomocy skorzystać.

Plac Wolności w nowej wersji

Plan koncepcyjny zakłada rozmieszczenie 8 stoisk gastronomicznych dla lokali, które znajdują się na terenie płyty Starego Rynku. Jak powiedział nam Marcin Mikołajczak z Estrady Poznańskiej, wszystko jest w trakcie projektowania.

Dziś odbyło się spotkanie Estrady Poznańskiej z restauratorami oraz projektantem Hugonem Kowalskim, autorem sezonowej aranżacji Placu Wolności

I dodaje: - Przestrzeń placu zostanie podzielona na 3 strefy - kulturalną, odpoczynku oraz gastronomiczną. Szczegóły realizacji projektu będą znane w listopadzie 2021 roku.

Przejdź dalej, żeby zobaczyć ranking top 10 najbardziej opłacalnych kierunków studiów w Poznaniu ---->

W jakich zawodach zarabia się najwięcej? Po tych poznańskich...

Co na to restauratorzy?

Problemem jest fakt, że na terenie Starego Rynku lokali jest znacznie więcej niż oferowanych miejsc, dlatego też siłą rzeczy nie każdy będzie mógł skorzystać z pomocy.

- To jest przede wszystkim szum medialny, że miasto robi coś w kierunku pomocy restauratorom w tym zakresie - mówi nam Piotr Konieczny, właściciel restauracji Czerwone Sombrero, która mieści się na płycie Starego Rynku.

I dodaje: - Miasto ma zorganizować miejsca zastępcze na czas letni dla restauratorów Starego Rynku. Jednak wstępnie złożono nam propozycję 8 miejsc w formie konkursu, co jest dla nas niepoważną propozycją.

Restauratorzy nie są zadowoleni z takiego stanu rzeczy, tym bardziej, jak podkreślają, starają się ze sobą na co dzień współpracować, a nie rywalizować.

Miasto rzuca propozycję nam, restauratorom, a my mamy o te miejsca walczyć. O te 12 metrów kwadratowych. To jest próba skłócenia restauratorów.

- mówi Piotr Konieczny

Według restauratorów miasto oraz Estrada Poznańska nie podaje dokładnie żadnych szczegółów na temat funkcjonowania strefy gastronomicznej w przyszłym roku.

- Nikt nie wie, ile ma być miejsc na ogródku. Nikt nie wie, czy ogródek będzie przyporządkowany konkretnemu lokalowi, czy będzie jedna wspólna przestrzeń. Nie dostaliśmy odpowiedzi na pytania, na które chcieliśmy otrzymać. Słyszeliśmy tylko: "nie wiemy", "brak danych" - dodaje właściciel Czerwonego Sombrero.

Kto będzie mógł ubiegać się o ogródek?

Póki co nie wiadomo, kto będzie mógł otrzymać te ogródki. Wiadomo, że nie będzie przetargu, a odbędzie się konkurs. Jednak Estrada Poznańska nie mówi na jakiej zasadzie.

Wydział Kultury przygotował zestawienie zarobków zasadniczych pracowników z 14 miejskich instytucji kultury, w tym m.in. Biblioteki Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Estrady Poznańskiej, Teatru Muzycznego i Polskiego. Zobacz w galerii szczegółowe dane, kto, gdzie i ile zarabia.

Sprawdź --->

W poznańskiej kulturze nie dorobisz się fortuny. Ile zarabia...

- Estrada Poznańska jest na etapie przygotowywania regulaminu konkursu na zagospodarowanie pawilonów gastronomicznych na Placu Wolności. Restauratorzy zostali poinformowani o tworzeniu regulaminu i będą o nim informowani na bieżąco. Umówiliśmy się także na kolejne spotkanie w tej sprawie - dodaje Marcin Mikołajczak

9 września ma odbyć się spotkanie restauratorów z Prezydentem Miasta Poznania.

Remont placu Starego Rynku

Przypomnijmy, że w połowie lipca miasto podpisało oficjalnie umowę z wykonawcą na rozpoczęcie przebudowy płyty rynku. Od dnia podpisania firma ma 300 dni na zaprojektowanie oraz zdobycia pozwolenia na budowę. Oznacza to, że remont Starego Rynku w Poznaniu powinien się rozpocząć w okolicach pierwszej połowy maja.

Pierwsze efekty prac powinny być widoczne już pod koniec 2022 roku, kiedy według umowy miasta z wykonawcą prace powinny sięgać 50% zaawansowania. Cała inwestycja ma zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Wówczas restauratorzy wrócą na odnowiony plac Starego Rynku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto