Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat gotowy, ale otwarcie 29 czerwca

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Niemal gotowy jest już nowy rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim, gdzie poznać będzie można historię tego miejsca.

Jeszcze w czerwcu pierwsi goście będą mogli zwiedzić nowy rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim. Genius loci, jak nazwano placówkę, prezentować będzie relikty umocnień wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego, jakim był Ostrów Tumski w X wieku. Do tego zaprezentowane zostaną zrekonstruowane pozostałości renesansowego muru obronnego okalającego Ostrów Tumski.

Przygotowania i budowa rezerwatu trwały niemal 4 lata. W 2009 roku poznaliśmy projekt budynku. W trakcie budowy natrafiono na utrudnienia, które spowodowały konieczność wprowadzenia modyfikacji w projekcie i tym samym opóźniły oddanie obiektu o pół roku.

Teraz jednak budynek wraz z ekspozycją jest gotowy, trwają jedynie ostatnie prace przy instalacji ekspozycji. W Genius loci zobaczyć można relikty, które pokazują, jak przed wiekami wyglądało życie w tej części obecnego Poznania. Ekspozycja jest efektem długiej, żmudnej pracy naukowców. Archeologowie odkopali ziemne wały pochodzące z X wieku, pozostałości umocnień i drewniane konstrukcje łączone metodą hakową. 

– Chcemy, żeby rezerwat był takim miejscem dobrych pomysłów, gdzie będzie można poznać szczegóły genialnych rozwiązań sprzed wieków – mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Genius loci ma także pokazywać, jak przed laty wyglądał Ostrów Tumski.
– Teraz miejsce to kojarzy się poznaniakom jako cichy i spokojny zakątek miasta, a my chcemy pokazać, jak tętniące życiem było to miejsce w przeszłości – mówi kierownik placówki, archeolog Agnieszka Stempin.

Rezerwat archeologiczny powstał dzięki współpracy miasta z Kurią Metropolitalną w Poznaniu. Pieniądze na ten cel pochodziły z kasy miasta, a także z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2012.

W części podziemnej znajduje się sala ekspozycyjna reliktów wału grodu poznańskiego, a także korytarz z ekspozycją fundamentów muru Lubrańskiego. Na parterze znajduje się multimedialna sala wielofunkcyjna, gdzie prezentowane będą filmy o historii Ostrowa Tumskiego w technice 3D. Przy wejściu zainstalowano także infokioski oraz holograficzny obraz grodu z czasów jego świetności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto