Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki 2020/2021 w Poznaniu: Kiedy się rozpocznie? Jak będzie wyglądać nauka? Czy są już wytyczne MEN?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Władze uniwersytetów, mając w zanadrzu kilka scenariuszy rozpoczęcia roku akademickiego, czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
Władze uniwersytetów, mając w zanadrzu kilka scenariuszy rozpoczęcia roku akademickiego, czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Waldemar Wylegalski
Rok akademicki 2020/2021 w Poznaniu to wciąż wiele znaków zapytania. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób będzie dokładnie przebiegać nauka, a uniwersytety przygotowują się na różne scenariusze. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego wciąż nie podaje szczegółowych wytycznych.

Na to, jak będzie wyglądać nauka na uniwersytetach w nadchodzącym roku akademickim, wpływ ma wiele czynników. Podobnie jak w szkołach, pierwsze tygodnie będą najtrudniejsze. Jak będą wyglądać? Każdy uniwersytet ma swój plan.

Rozpoczęcie roku akademickiego w Poznaniu

Rok akademicki 2020/2021 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpocznie się później niż zwykle - 15 października. Jeszcze później - 2 listopada- rozpoczną zajęcia studenci pierwszego roku Uniwersytetu Medycznego, mimo, że rok akademicki na tej uczelni oficjalnie rozpocznie się 2 października.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym, Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej oraz AWF zajęcia się rozpoczną, jak zwykle - 1 października.

Plan zajęć na uczelniach: wykłady online, ćwiczenia raczej stacjonarnie

Większość poznańskich uczelni skłania się do przeprowadzenia zajęć w systemie hybrydowym. Oznaczałoby to najczęściej przeprowadzenie wykładów online. W przypadku zajęć praktycznych, ćwiczeń i pracy w laboratorium rektorzy starają się stworzyć studentom możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych tak, by zachować zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.

Rektor Uniwersytetu Medycznego zaleca, by w semestrze zimowym podobnie jak dotąd wykłady, seminaria, ale też część zajęć ćwiczeniowych w pierwszym semestrze odbywały się zdalnie. Uniwersytet Ekonomiczny skłania się też do przeprowadzenia wykładów zdalnie, ale skłania się ku stacjonarnym zajęciom w laboratoriach. Oficjalna decyzja o zasadach jednak jeszcze nie została podjęta.

Sprawdź też:

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego zdecydował 26 sierpnia, że przez pierwszy miesiąc semestru zimowego zajęcia dydaktyczne będą odbywać się zdalnie.

- Przewidujemy, że zajęcia dydaktyczne w naszym uniwersytecie będą realizowane z zastosowaniem metod i technik kształcenia zdalnego na wszystkich kierunkach, co najmniej przez pierwszy miesiąc semestru zimowego - pisze rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, Jan Pikul. - Zakładamy, że po tym czasie będzie można podjąć realizację części zajęć w tradycyjnej formie - w siedzibie UPP.

Na UAM wstrzymują się z zarządzeniem, powołując się na brak wytycznych od Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki.

- Z wprowadzeniem nowych zasad świadczenia pracy na UAM zwlekam, wobec zapowiedzi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłoszenia do końca lipca br. stosownych wytycznych dotyczących częściowego przywracania działalności uczelni, które jednak dotąd nie zostały podane do wiadomości - pisze rektor UAM, Andrzej Lesicki w komunikacie.

Podobnie na AWF. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w sprawie zajęć na Politechnice Poznańskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto