Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy a myśliwi, czyli jak rozliczać szkody łowieckie

red
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Forum Rolniczo - Łowieckie powiatu pleszewskiego było okazją do omówienia współpracy rolników i myśliwych. Głównym tematem dyskusji było regulowanie szkód, powodowanych przez zwierzęta na polach uprawnych.

Forum wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Polski Związek Łowiecki na terenie województwa wielkopolskiego. - Ich celem jest przybliżenie zagadnień związanych ze współpracą rolników i myśliwych w zakresie szkód łowieckich w uprawach rolnych. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zgłaszania uwag i bezpośrednich rozmów o problemach szacowania szkód i wypłaty odszkodowań dla plantatorów - tłumaczy Tomasz Wojtala, rzecznik starostwa.

W prezydium forum zasiedli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, prezes WIR Piotr Walkowski, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis oraz Łowczy Okręgowy Marek Przybylski z Zarządu Okręgowego PZŁ w Kaliszu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kół łowieckich, dzierżawiących obwody na terenie powiatu pleszewskiego, delegaci Izby Rolniczej, wójtowie i sołtysi, pracownicy merytoryczni urzędów gmin oraz leśnicy z Nadleśnictwa Taczanów.

Na początku Łowczy Okręgowy Marek Przybylski omówił stan gospodarki łowieckiej na terenie powiatu pleszewskiego, w tym stany liczebne zwierzyny łownej. Następnie uczestnicy spotkania zgłaszali problemy i uwagi dotyczące szacowania szkód i metod ich zapobiegania. Jednym z dyżurnych tematów były zniszczenia powodowane przez bobry, zarówno w uprawach rolnych jak i drzewostanach przy ciekach wodnych.

Jak zaznacza Tomasz Wojtala, przedstawiciele wszystkich organizacji jednomyślnie stwierdzili, że populacja bobra jest nazbyt liczna i jej dalsze utrzymywanie przez państwo pod ochroną jest nieuzasadnione. Oczekiwaniem właścicieli gruntów, którzy zostali poszkodowani przez działalność bobrów, jest skuteczniejsza współodpowiedzialność państwa poprzez prostszy system odszkodowań oraz wykreślenie tego gatunku z listy zwierząt chronionych.

Kolejnym problemem okazały się bezpańskie psy wałęsające się po okolicy stanowiące zagrożenie dla dzikiej zwierzyny, która pada ich ofiarą lub jest płoszona i powoduje szkody w uprawach rolników.

Uczestnicy spotkania zaapelowali do mieszkańców o pilnowanie swoich psów i trzymanie ich na terenie zamkniętych posesji. Potępili też proceder porzucania psów. W każdej gminie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i lepiej tam oddać psa, aniżeli narażać ludzi i przyrodę na straty.

W przypadku powstania szkody i konieczności wypłaty odszkodowania powstaje konflikt interesów, który może budzić skrajne emocje. Rolą Izb Rolniczych oraz gmin jest pomoc w osiągnięciu polubownego rozstrzygnięcia spraw przez rolnika i koło łowieckie. Forum było więc okazją do zaprezentowania punktów widzenia przez obie strony.

W powiecie pleszewskim dotychczasowa współpraca kół łowieckich i rolników w zakresie zapobiegania i szacowania szkód łowieckich przebiega właściwie i bezkonfliktowo.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto