Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romantyczny uniwersytet

Redakcja
Chociaż oficjalnie wystawa „Porta romantica” Pawła Napierały zostanie otwarta dopiero we wtorek wieczorem, to już mogą ją oglądać studenci uczący się w Collegium Maius.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji „Kontynuacja czy odrzucenie? Tradycje romantyczne we współczesnych literaturach słowiańskich”.
Paweł Napierała jest  malarzem, konserwatorem i historykiem sztuki, zawodowo związanym z Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jego wystawa „Porta romantica” jest pokłosiem refleksji związanej z ideą artysty romantyka, romantyzmem współczesności, teraźniejszością nastrojowości romantyzmu.

W swych pracach autor sięga do motywów ikonograficznych oraz technik artystycznych związanych z kategoriami powszechnie łączonymi z pojęciem romantyzmu; eksploruje to, co niewidzialne (duchowe), stosuje bogaty koloryt, ukazuje ruiny, tętniące mistyką, nierealnością i gotyckością postaci z pograniczy światów. Nie obce są mu również odwołania do tradycji ludowej, rodzimej, mitycznych etnosów, wielowiekowego dialogu dotyczącego artysty, jego statusu, „duchowego namaszczenia”, zwłaszcza w kontekście słowiańskości.

Oficjalnie wystawa zostanie otwarta we wtorek, 30 listopada, o godz. 17.30.  Jednak konferencja, której towarzyszy odbywać się będzie już od wtorkowego przedpołudnia. Na zaproszenie Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM do Poznania zjechali humaniści, by z okazji 200 rocznicy urodzin Karla Hynka Máchy dyskutować na temat: „Kontynuacja czy odrzucenie? Tradycje romantyczne we współczesnych literaturach słowiańskich”.

Paweł Napierała przy pracy nad montażem swojej wystawy

”Stereotypowe ujęcie, wzmocnione przez wielokrotnie powtarzane i powracające deklaracje światopoglądowe, akcentuje szkodliwe konsekwencje kultywowania romantycznego dziedzictwa. Dziedzictwo to bowiem  funkcjonuje w świadomości powszechnej w pierwszym rzędzie jako synonim „niepraktycznej postawy” nie liczącej się z realiami i opartej na bezinteresownym marzycielstwie, idealizowaniu rzeczywistości i stawianiu  przed nią maksymalistycznych żądań i postulatów” – wyjaśniają organizatorzy.

Dwudniowa konferencja ma być „innym spojrzeniem” na tradycję literacką krajów słowiańskich: tropieniem i odnajdywaniem śladów romantycznych inspiracji tam, gdzie ustalone poglądy (czy klisze) badawcze i opinia powszechna widzą przede wszystkim dziedzictwo odmienne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto