Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosjanie wyremontowali cmentarz w Wałbrzychu

Artur Szałkowski
Na cmentarzu wojennym w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj zostało pochowanych 534 żołnierzy Amii Czerwonej
Na cmentarzu wojennym w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj zostało pochowanych 534 żołnierzy Amii Czerwonej Dariusz Gdesz
Rosjanie wyremontowali cmentarz w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj. Pochowano na nim 534 żołnierzy Armii Czerwonej.

Na 26 listopada zaplanowano wstępnie przyjazd do Wałbrzycha ambasadora oraz konsula generalnego Federacji Rosyjskiej w Polsce. Wezmą oni udział w oficjalnym otwarciu po kapitalnym remoncie nekropolii żołnierzy radzieckich w dzielnicy Gaj. Rosjanie wyremontowali cmentarz, przekazując na ten cel około 1,3 mln zł.

– Trwa ustalanie szczegółów uroczystości. Na razie wiadomo, że w jej trakcie przewidziana jest modlitwa ekumeniczna – mówi Leszek Solarek, prezes wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. – Remont cmentarza rozpoczął się na początku maja, a zakończył w październiku.

W trakcie prac remontowych m.in. odrestaurowano pomnik przy wjeździe na nekropolię i stojący na niej monument. Zadbano o ustawienie nowych nagrobków, zamontowano ogrodzenie cmentarza. Gmina Wałbrzych wzięła na siebie naprawę nawierzchni alei kpt. Józefa Czajkowskiego, która łączy ul. Moniuszki z cmentarzem. Służby miejskie zajęły się również pielęgnacją zieleni rosnącej wzdłuż alei.

– W ramach opieki nad nekropolią będziemy, tak jak dotychczas, prowadzić prace porządkowe i pielęgnować zieleń – mówi Anna Żabska, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego pieniądze na ten cel przekazuje strona rosyjska.

Galeria zdjęć cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Wałbrzychu przed remontem

Kwestią do ustalenia pozostaje objęcie terenu cmentarza monitoringiem, by nie był okradany i dewastowany. Rosjanie wyremontowali cmentarz, po tym jak w październiku 2012 r. złożył wizytę w Wałbrzychu Aleksandra Aleksiejewa, ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce. Widząc skalę zniszczeń nekropolii, których dokonali wandale i złodziej złomu, strona rosyjska podjęła decyzję o odrestaurowaniu cmentarza. W październiku 2012 r. powołano także radę społeczną, która ma się opiekować nekropolią. Rada zajęła się m.in. gromadzeniem dokumentów związanych z historią cmentarza. Planowana jest ich publikacja książkowa.

– W archiwach udało się odnaleźć informacje dotyczące 71 radzieckich jeńców wojennych, których po wojnie ekshumowano w Sokołowsku i pochowano na cmentarzu w Wałbrzychu – wyjaśnia Leszek Solarek. – Dzięki temu ich mogiły przestały być bezimienne.

Tym samym liczba żołnierzy o nieustalonej tożsamości, którzy spoczywają na cmentarzu, zmniejszyła się do 85. Cmentarz żołnierzy radzieckich został utworzony w Wałbrzychu 10 maja 1945 r. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W pobliżu działał szpital, w którym umierali żołnierze ranni w walkach toczonych na Dolnym Śląsku. Później na terenie nekropolii zaczęto również chować radzieckich jeńców wojennych, którzy zmarli wcześniej w okolicznych obozach pracy i filiach obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Ostatnich pochówków dokonano w latach 50. Wówczas na cmentarzu odbyły się pogrzeby żołnierzy radzieckich, których ekshumowano z mogił w okolicach Kłodzka i Dzierżoniowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto