MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba eurosceptyków na wsi

KAS
Na zdjęciu grupa uczestnikow seminarium: m.in. Ł Bieczyńska, Irena Wajrak, Jerzy Pierzchała, Bogdan Piątkowski, Przemysław Sztukowski, Lucjan Borowski, Jan Stachowiak, Jerzy Kopiński, Zbigniew Borowski, Jan Gross, Bogusław Najborowski, Andrzej Dorożyński.
Na zdjęciu grupa uczestnikow seminarium: m.in. Ł Bieczyńska, Irena Wajrak, Jerzy Pierzchała, Bogdan Piątkowski, Przemysław Sztukowski, Lucjan Borowski, Jan Stachowiak, Jerzy Kopiński, Zbigniew Borowski, Jan Gross, Bogusław Najborowski, Andrzej Dorożyński.
Na wsi rośnie liczba tzw. eurosceptyków. Wpływ na ten stan rzeczy ma z jednej strony obawa przed nieznanym, z drugiej brak usystematyzowanej wiedzy o Unii Europejskiej pośród mieszkańcow wsi.

Na wsi rośnie liczba tzw. eurosceptyków. Wpływ
na ten stan rzeczy ma z jednej strony obawa przed nieznanym, z drugiej brak usystematyzowanej wiedzy
o Unii Europejskiej pośród mieszkańcow wsi.

Takie wnioski wynikają z dwudniowego seminarium, które zakończyło się wczoraj w zajeździe ,,Dobrodziej’’
w Krzemieniewie.

W seminarium zorganizowanym wspólnie przez Wielkopolską Izbę Rolno-Przemysłową w Poznaniu oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą uczestniczyli przede wszystkim animatorzy rozwoju wsi, czyli doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

- Nasze doświadczenia w pracy z rolnikami pokazują, że o ile jeszcze kilkanaście miesięcy temu spora ich grupa była pozytywnie nastawiona do idei wstąpienia Polski do UE, o tyle zwłaszcza w ostatnim czasie rośnie liczba tych, którzy mają wątpliwości. - powiedział Andrzej Dorożyński, doradca z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - To widać choćby po wynikach ostatnich wyborów - dodał. - Nie ma co ukrywać, że na wsi jest coraz mniej euroentuzjastów wyłącznie z obawy o jutro. Poziom źycia na wsi w ostatnich latach drastycznie się obniżył. Stąd populiści różnej maści wskazujący na proste recepty uzdrowienia sytuacji znajdują poklask - stwierdził Bogdan Piątkowski ze starostwa w Rawiczu.

Temperatura dyskusji podczas seminarium, którego głównym tematem było dostosowanie polskiego sektora rolno-spożywczego do wymogów UE, bywała bardzo wysoka. Prowadzący je Andrzej Polaszek, prawnik z Agencji Rynku Rolnego poza przekazaniem podstawowych informacji starał się ową dyskusję ukierunkowywać. - Animatorzy rozwoju wsi, a takimi są niewątpliwie uczestniczący w seminarium doradcy, nie żyją w innym kraju. Choć wiedzą więcej na temat Unii bywa, że ich wiedza nie do końca jest usystematyzowana. Fakt ten uzasadnia potrzebę zorganizowania takiego seminarium - poinformował jego współorganizator Andrzej Dorożyński.

Andrzej Polaszek
prawnik
Brak wystarczającej wiedzy
o Unii Europejskie, podstawach jej funkcjonowania i zależnościach powoduje różnego rodzaju obawy, a nawet fobie. Doradcy na wsi
na ogół dysoponują sporą liczbą informacji, ale ich wiedza w tej kwestii bywa nieusystematyzowana.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto