Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba utonięć. - Przyczyną utonięć są nieostrożna kąpiel, brawura i alkohol

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
W tym roku w naszym województwie od początku sezonu letniego utonęło już 7 osób, przez całe ubiegłe wakacje - 22 osoby.

W Szczecinie dwaj mężczyźni utopili się w miniony poniedziałek w jeziorze Głębokim. Obaj - 40- i 23 -latek - korzystali z plaży niestrzeżonej. W Drawsku Pomorskim utonął 28-letni mężczyzna. W Gryfinie pływanie w Odrze skończyło się śmiertelnie dla 14-letniego chłopca. W Myśliborzu utonęli dwaj wędkarze, a w Świnoujściu 8-letni chłopiec. To ofiary, które utonęły w naszym regionie od początku tego sezonu letniego. W ubiegłym roku przez całe wakacje utonęły 22 osoby.

- Najczęstszą przyczyną utonięć są nieostrożna kąpiel, brawura i alkohol - mówi asp.szt. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwraca też uwagę na przecenianie przez wypoczywających nad wodami osobami, swoich umiejętności pływackich.

- Często przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody podczas niesprzyjających warunków, kiedy na plaży wywieszona jest czerwona flaga zakazująca kąpieli - mówi Kurylczyk. - Wypoczywający przeceniają swoje umiejętności pływackie i niestety często kończy się to tragicznie.

Ostatnio z takim zdarzeniem ratownicy spotkali się w Sianożętach niedaleko Ustronia Morskiego. 22-latka wskoczyła do morza ok. 200-300 metrów od plaży strzeżonej, na której obowiązywał zakaz kąpieli z powodu silnego wiatru i złych warunków pogodowych. Silne fale zniosły kobietę na falochrony, ta straciła przytomność. Na szczęście całą sytuację zauważyli ratownicy WOPR, którzy wyłowili kobietę z wody i uratowali jej życie.

- Podobnych przypadków jest niestety więcej - mówi Kurylczyk. - Ludzie chcą zabawić się na urlopie, łamią zakazy kąpieli, a potem taki wypoczynek kończy się tragicznie.

Ratownicy WOPR i policja przestrzegają plażowiczów o zachowaniu rozwagi podczas wypoczynku nad wodą i przestrzeganiu zaleceń ratowników. Pamiętajmy, aby kąpać się tylko w wyznaczonych i strzeżonych miejscach, nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu i pilnować nad wodą dzieci. Jeśli wypoczywamy z maluchami nad morzem, zgłośmy się do ratowników po darmowe opaski dla dzieci, na których podaje się numer telefonu opiekuna dziecka. W razie gdy maluch się zgubi, łatwo znaleźć jego rodziców.

- Takie opaski bardzo się przydają - mówi Kurylczyk. - W samym Świnoujściu w ubiegłym sezonie letnim na plaży zgubiło się 160 dzieci. (ta)


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto