MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 35 km od Cieszyna. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 25 - 26 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz wyprawę rowerową w pobliżu Cieszyna? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy długości, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 35 km od Cieszyna. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Cieszyna proponujemy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w pobliżu Cieszyna

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 35 km od Cieszyna, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 maja w Cieszynie ma być 23°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 48%. W niedzielę 26 maja w Cieszynie ma być 24°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 40%.

🚲 Trasa rowerowa: Wiślana trasa rowerowa

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 46,6 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 139 m
  • Suma podjazdów: 347 m
  • Suma zjazdów: 349 m

Kubulo poleca trasę mieszkańcom Cieszyna

Majowa wycieczka z rodzicami i babcią, Wiślaną Trasą Rowerową z Ochab do Ustronia tam i z powrotem.
Trasa biegnie wałami wzdłuż rzeki Wisły, jest płaska i łatwa. Po drodze mnóstwo kaskad z plażowiczami. Najwięcej w Ustroniu, dlatego pojechaliśmy kawałek dalej za centrum. Ładne widoki na góry i rzekę. Uwaga! Woda w Wiśle jest lodowato zimna! Przechodziliśmy na drugą stronę, ale kąpiel odradzam. Sama trasa jest bardzo fajna, przejechałem ją już drugi raz. Polecam wszystkim.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Wieczorna trasa przełajowa 2016/10/23 18:16

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,41 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 12 min.
  • Przewyższenia: 35 m
  • Suma podjazdów: 466 m
  • Suma zjazdów: 476 m

Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Ireneusz

Do sanatorium w Goczałkowicach.
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój otoczone jest wzniesieniami Beskidów i Lasami Pszczyńskimi, a dodatkowo niedaleko znajduje się Jezioro Goczałkowickie. W związku z tym to miejsce stworzone dla osób chcących obcować z naturą i przy okazji podreperować swoje zdrowie.
Atrakcję turystyczną stanowi już samo uzdrowisko i znajdujące się na jego terenie Łazienki, Dom Zdrojowy i pijalnia, które wzniesiono w 1862 roku. Trochę później powstał pawilon "Wrzos". Osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek również znajdą tu dla siebie miejsce, gdyż na terenie Puszczy Pszczyńskiej wytyczono szlaki piesze i rowerowe. Można również spacerować po kornie zapory Jeziora Goczałkowickiego. Atrakcje znajdują się także w pobliskiej Pszczynie z zespołem pałacowo-parkowym i Jankowicach, gdzie hoduje się żubry.
Uzdrowisko oferuje kąpiele lecznicze (m.in. borowinową, solankową, wirową), zabiegi fizykalne, a także te z zakresu kinezyterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, masaże i inhalacje.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Plessówka.

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 42,63 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 37 min.
  • Przewyższenia: 32 m
  • Suma podjazdów: 331 m
  • Suma zjazdów: 334 m

Lemur36 poleca trasę mieszkańcom Cieszyna

"Plessówka" - międzygminna trasa rowerowa o długości 42.5 km, biegnąca przez Pawłowice, Suszec, Kobiór i Pszczynę. W każdej z gmin od "Plessówki" odgałęziają się lokalne trasy gminne (w postaci okrężnych szlaków tematycznych lub łączników do atrakcyjnych miejsc) i inne oznakowane trasy rowerowe o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. W większości przebiega przez lasy m. in. Lasy Kobiórskie, Lasy Pszczyńskie, a także obok użytków zielonych. Szlak omija duże aglomeracje miejskie, wkraczając na krótko w bardziej zwartą zabudowę wiejską. Przy trasie znajdują się zbiorniki wodne i płyną niewielkie rzeczki (Pawłówka, Pszczynka, Nierad i Korzeniec). Miejscami zobaczyć można piękne panoramy Beskidów i Pogórza po obu stronach granicy polsko-czeskiej oraz interesujące duże aglomeracje przemysłowo-mieszkalne.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Z bajtlem na kole - Pętla - Pszczyna Bażantarnia, Łąka zalew, Pszczyna Park

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 14,22 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 17 min.
  • Przewyższenia: 75 m
  • Suma podjazdów: 500 m
  • Suma zjazdów: 484 m

Trasę dla rowerzystów z Cieszyna poleca Mfalewicz

Trasy rowerowe z bajtlem na kole charakteryzują się łatwym stopniem trudności. Zawsze staramy się wybierać drogi o małym natężeniu ruchu (drogi polne, leśne, jezdnie dla rowerów) - niestety czasem jest to niemożliwe i mogą wystąpić małe odcinki na których jest wzmożony ruch samochodowy o czym będziemy informować.

Łatwa trasa widokowa. Polecamy dla rodzin z dziećmi. Na trasie przejazdu znajduje się: Pałac Bażantarnia, zbiornik wodny w Łące, Park w Pszczynie (polecamy przystanek na lody w Stajniach Książęcych - najlepsze w Pszczynie).
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Żelazny Szlak Rowerowy - oficjalny przebieg

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 52,08 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 101 m
  • Suma podjazdów: 361 m
  • Suma zjazdów: 361 m

Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Traseo_Official

Żelazny Szlak Rowerowy, znany również pod nazwą <b>Železná cyklotrasa</b>, to międzynarodowy projekt trasy rowerowej powstałej w ramach polsko-czeskiego programu „Przekraczamy Granice”, który został sfinansowany przez Unię Europejską. Wzięły w nim udział miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina Godów, gmina Zebrzydowice oraz czeskie miasta Karwina i Piotrowice.

<h2>Długość Żelaznego Szlaku Rowerowego – przebieg i trasy alternatywne</h2>

Żelazny Szlak Rowerowy został oddany do użytku 10 września 2020 roku, szlak składa się z jednej głównej pętli i kilku krótszych bocznych odcinków dojazdowych. Podstawowa pętla <b>Żelaznego Szlaku Rowerowego ma długość około 55 km, najkrótszy wariant ma z kolei długość 34 km</b>. Dzięki takiemu rozwiązaniu rowerzyści mogą dopasować trasę do swoich preferencji i kondycji. Projekt wykorzystuje fragmenty nieczynnych śląskich linii kolejowych, które zostały przekształcone w wygodne i bezpieczne trasy rowerowe. To duży atut dla rowerzystów, ponieważ daje im możliwość cieszenia się malowniczymi krajobrazami, nie rezygnując z bezpieczeństwa podczas jazdy. Tego typu pokolejowe trasy rowerowe stają się coraz bardziej popularne i cieszą się dużym uznaniem rowerzystów. Na polskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego znaleźć można różnego rodzaju udogodnienia, takie jak miejsca odpoczynku czy punkty gastronomiczne. Odcinek szlaku znajdujący się po czeskiej stronie pod względem infrastruktury i jakości nawierzchni jest znacznie mniej atrakcyjny niż ten po stronie polskiej.

<h2>Żelazny Szlak Rowerowy – atrakcje na trasie</h2>

<h2>Żelazny Szlak Rowerowy na weekend i nie tylko</h2>

Żelazny Szlak Rowerowy jest świetnym przykładem udanego projektu turystyki rowerowej, który został zrealizowany przy współpracy samorządów oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Oferuje on ciekawą trasę z przepięknymi krajobrazami, miejscami odpoczynku i miejscami do zwiedzania. Przyciąga on zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicy, którzy chętnie korzystają z niego podczas popołudniowych czy weekendowych aktywności. Jego kompleksowa infrastruktura zachęca rodziny do wspólnych wycieczek, a dzięki alternatywnym wariantom trasy, każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie opcję.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria na rower

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto