Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Wielkopolskę

thiona
thiona
Śpiew ptaków, bogactwo zieleni i nowych zapachów. Aż się chce odkurzyć swój rower. MM Poznań zaprasza na przejażdżki rowerowe po Wielkopolsce.

Rozpoczęła się wiosna, a przed nami lato. Z tej okazji warto pomyśleć o aktywnej formie wypoczynku i wcale nie chodzi tu o polowanie na wiosenne kolekcje w domach towarowych.

Jest coś, co sprawia więcej radości, daje więcej satysfakcji i zawsze będzie trendy.
Już dziś zaplanuj wycieczkę rowerową! To doskonała forma wypoczynku i możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. A więc pompki w dłoń i pedały w ruch. Wielkopolsko, nadjeżdżamy!

Najciekawszą propozycją na wycieczki rowerowe jest „Rowerowy Pierścień Powiatu Poznańskiego”. Powstał wiosną w 2001 roku i łącznie tworzy około 173 km szlaku. Swoją trasą obejmuje miejscowości takie jak: Mosina, Stęszew, Tarnowo Podgórne, Murowaną Goślinę, Kostrzyn i Kórnik. Jest to całkiem długa trasa i wydawać by się mogło, że za długa dla amatorów – rowerzystów. Nic bardziej mylnego. Twórcy przewidzieli siedem szlaków łącznikowych, promieniście wychodzących ze stolicy Wielkopolski, pozwalających po pokonaniu wybranego odcinka Pierścienia dogodnie powrócić do Poznania.

Szlak przechodzi przez wiele ciekawych miejsc - zarówno pod względem historycznym, artystycznym jak i przyrodniczym. Biegnie np. przez Wielkopolski Park Narodowy oraz trzy inne parki - Rogaliński Krajobrazowy, Krajobrazowy Promno i przez Puszczę Zielonkę.

Wychodzące z Poznania szlaki łącznikowe:
• Szlak łącznikowy "Nad jezioro Lusowskie" - 23,3 km (zielony), rozpoczęcie trasy przy skrzyzowaniu ul. Bukowskiej i Bułgarskiej
• Szlak łącznikowy "Doliną Bogdanki" 13 km (czarny), początek trasy ul. Nad Wierzbakiem
• Szlak łącznikowy "Do rezerwatu Gogulec" 7 km (żółty), początek trasy - ostatni przystanek "Pestki" na Piątkowie
• Szlak łącznikowy "Doliną Cybiny do Parku Krajobrazowego Promno" -22,6 km (czarny) początek trasy - stanowiska startowe toru regatowego Malta
• Szlak łącznikowy "Darz Bór" do Tulec - 9 km (żółty), początek trasy przy ul. Browarnej
• Szlak łącznikowy "Doliną Głuszynki do Kórnika" - 18,7 km (niebieski), początek trasy: stacja kolejowa Poznań Starołęka
• Szlak łącznikowy "Wzdłuż Warty do Wielkopolskiego Parku Narodowego" - 26,7 km (czerwony), początek trasy - narożnik ulic Droga Dębińskiej i Królowej Jadwigi

Co warto zobaczyć?

Znajdując się w okolicach Mosiny warto zaplanować wyjazd do Rogalinka - starej wsi, której najcenniejszym zabytkiem jest wiekowy, drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z przełomu XVII/XVIII wieku. Warto zatrzymać się na chwilę i zwiedzić kościółe z ciekawym ołtarzem głównym i późnogotycką rzeźbą Madonny.

Warto również zajrzeć do pałacu w Rogalinie, jednak najlepiej jest zarezerwować sobie około trzy godziny na zwiedzenie Pałacu wraz z Galerią Malarstwa i otaczającym je parkiem, w którym znajdują się słynne na całą Polskę dęby: Lech, Czech i Rus. Kilkusetletnie drzewa mają po siedem metrów w obwodzie. Miłośnicy przyrody nie mogą ominąć przejażdżki na łęgi nadwarciańskie, teren objęty ochroną w ramach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Okolica ta jest rajem dla wielu gatunków ptaków.
Na trasie Mosina – Stęszew liczącej około 15 km zobaczymy Wielkopolski Park Narodowy w tym jezioro Góreckie – najbardziej malownicze jezioro w parku. Będąc w okolicy warto jest wjechać do Łodzi, miejscowości, której początki sięgają XIII wieku, jej najcenniejszym zabytkiem jest drewniany kościół z XVII wieku.

W Kórniku zobaczymy najbardziej znany zabytek miasta - wzniesiony w XV wieku zamek. Był on wielokrotnie przebudowywany. Obecnie ma charakter XIX-wiecznej rezydencji w stylu gotyku romantycznego. W zamku znajduje się muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej. Nocami po zamkowych komnatach podobno przechadza się Biała Dama - Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Założycielka rozległego parku obok zamku, gdzie obecnie rośnie około 3 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów pochodzących z różnych stron świata. Jednak nie tylko zamek jest wart zobaczenia, wzdłuż ulic miasta zachowały się liczne domy kalenicowe z XVIII i XIX wieku, pośrodku rynku stoi ratusz z 1907 roku, a obok kościół gotycki z neogotycką fasadą wzniesiony w 1437 roku.
Przejeżdżając przez Puszczę Zielonkę można odwiedzić „Dziewiczą Górę” i pomnik przyrody – dąb „Bartek” o obwodzie pnia przy ziemi 740 cm.

Na temat Rowerowego pierścienia powiatu poznańskiego powstał szczegółowy atlas, który z pewnością ułatwi zaplanowanie zarówno tych długich jak i tych krótkich wycieczek rowerowych.

Zapraszamy do publikowania zdjęć z Waszych wypraw rowerowych na blogach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto