Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści nie mają prawa do demonstracji!

Redakcja
Władze Poznania znów zakazały przejazdu rowerzystom przez miasto, argumentując, że demonstrować mogą wyłącznie piesi. Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich i MSWiA.

Do comiesięcznych przejazdów rowerzystów pod hasłem Rowerowej Masy Krytycznej poznaniacy zdążyli się już przyzwyczaić, jednak nie urzędnicy.

Działający w formie stowarzyszenia poznańscy rowerzyści chcieli działać zgodnie z prawem i złożyli w Wydziale Spraw Obywatelskich zawiadomienie o zwołaniu na piątek, 30 października zgromadzenia publicznego. Miałoby się rozpocząć na Starym Rynku, a potem ulicami miasta jego uczestnicy mieli rowerami przejechać na ul. Półwiejską.

- Otrzymaliśmy decyzję zakazującą przeprowadzenia zgromadzenia – mówi Kamila Sapikowaka z Poznańskiej Masy Krytycznej. – Powodem była chęć przejazdu rowerami, a nie przejście pieszo ulicami miasta.

W decyzji podpisanej przez Halinę Wojtkowską, zastępcę dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta czytamy, że ustawa o zgromadzeniach publicznych nie definiuje sposobu przemieszczania się uczestników demonstracji, wobec tego „organ gminy, posiłkując się definicją zawartą w art. 2 pkt. 18 i 19 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005r. Nr 108, z późniejszymi zmianami) uznaje, że zawarte w ustawie Prawo o zgromadzeniach słowo „przejście” dotyczy pieszego lub kolumny pieszych.”

Miejscy urzędnicy postanowili też zdefiniować, w jaki sposób mieszkańcy Poznania mogą demonstrować. Okazuje się, że tylko pieszo! W uzasadnieniu czytamy dalej „planowany przejazd rowerowy nie spełnia przesłanek określonych przez ustawodawcę dla zgromadzenia i przybiera formę innej społecznej aktywności jak np. rajd”.

- Z podobnym traktowaniem spotkaliśmy się już wcześniej – relacjonuje Kamila Sapikowska. – W czerwcu Rowerowa Masa Krytyczna przeszła z rowerami, później jechaliśmy, a mimo braku zgód, przejazd ochraniała policja.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, a ponieważ nie była to jedyna sprawa tego typu w Polsce, wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przedstawienie stanowiska w tej sprawie ponieważ „wydaje się, że tak restrykcyjne podejście interpretacyjne do wskazanego przepisu nie jest właściwe. Pokojowy cel zgromadzenia nie został naruszony, a utrudnienia w ruchu miejskim nie będą większe niż te, które może spowodować przejście kolumny pieszych”.

W oczekiwaniu na decyzję Rzecznika Praw Obywatelskich poznańscy rowerzyści postanowili nie rezygnować ze swoich praw. Od wydanej przez miejskich urzędników decyzji złożyli zażalenie do wojewody wielkopolskiego, a w Urzędzie Miasta zawiadomienie o odbyciu w piątek „demonstracji spontanicznej”

- Czyli takiej, której zgodnie z prawem, nie dało się wcześniej przewidzieć – wyjaśnia Kamila Sapikowska. – Czyli demonstrację będącą reakcją na decyzją władz miasta zakazującą zagwarantowanego przepisami prawa do demonstracji.

Demonstracja przeciw dyskryminacji rozpocznie się w dziś o godz. 18 na Starym Rynku.

Czytaj też:

Masa Krytyczna zamiast pojechać… poszła

To nie pomyłka. Poznaniacy, którzy przyszli na spotkanie obywającej się co miesiąc Masy Krytycznej usłyszeli, że na swoich rowerach jechać nie mogą…

komunikacja miejska, objazdy i parkingi, porady i ciekawostki




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto