Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka stadionu Ruchu Radzionków! Cidry straciły swój dom. Gdzie się podzieją? [ZDJĘCIA]

Tomasz Kuczyński
Rozbiórka stadionu Ruchu Radzionków w Bytomiu przy ul. Narutowicza 3 lipca 2018. Historyczny obiekt sportowy przechodzi do historii, zostanie wyburzony
Rozbiórka stadionu Ruchu Radzionków w Bytomiu przy ul. Narutowicza 3 lipca 2018. Historyczny obiekt sportowy przechodzi do historii, zostanie wyburzony Lucyna Nenow
Rozpoczęła się rozbiórka stadionu Ruchu Radzionków przy ulicy Narutowicza w Bytomiu-Stroszku. Cidry ostatni raz zagrały na nim 20 czerwca w barażu o III ligę z Polonią Bytom. Ruch wygrał 2:1 i świętował awans.

24 lipca 1998. W debiucie w ekstraklasie (wtedy jeszcze I liga) Ruch Radzionków rozgromił Widzew Łódź aż 5:0. 20 czerwca 2018. W barażu o III ligę radzionkowianie wygrali z Polonią Bytom 2:1. Świadkiem tych wydarzeń był stadion przy ul. Narutowicza, który przechodzi do historii.

Ruch Radzionków powstał w 1919 roku. Tak naprawdę głośno o Cidrach zrobiło się, gdy ta drużyna pojawiła się w ekstraklasie. Grała w niej tylko trzy sezony, ale szczególnie w rozgrywkach 1998/99 przy Narutowicza działy się wielkie rzeczy.

Najlepsi na Śląsku

W pamiętnym meczu z Widzewem dwie bramki strzelił Marian „Ecik” Janoszka, po jednej Rafał Jarosz, Józef Żymańczyk i Tomasz Fornalik. W łódzkiej drużynie grali wtedy m.in. Tomasz Łapiński, Rafał Siadaczka, Radosław Michalski, Dariusz Gęsior, Sławomir Chałaśkiewicz, Marek Szemoński i Artur Wichniarek. Mecz oglądało 8.000 kibiców (nieoficjalnie: 10.000).

Przy Narutowicza lanie dostał też broniący tytułu ŁKS Łódź - 4:0 (Robert Sierka dwie, Grzegorz Bonk i Janoszka). Cidrom nie dała rady Wisła Kraków, która na koniec sezonu założyła koronę. Mecz z Białą Gwiazdą zobaczyło 7.000 widzów i skończył się remisem 1:1 (gol dla Ruchu: Sierka). W Wiśle wystąpili m.in. Kazimierz Węgrzyn, Ryszard Czerwiec i Tomasz Frankowski. W ostatniej kolejce przyjechał Lech Poznań, który miał szansę na wicemistrzostwo. „Kolejorz” z Maciejem Żurawskim w składzie zainkasował cztery bramki (trzy razy Żymańczyk, raz Bonk), strzelając tylko jedną.

Cidry zajęły 6. miejsce i były najlepszą drużyną na Śląsku! Zostawiły za plecami Górnika Zabrze, Ruch Chorzów, Odrę Wodzisław oraz GKS Katowice, który był ostatni. W następnych sezonach w elicie było 10. miejsce w 1999/2000 (po 4:1 u siebie z Lechem, Wisłą, Widzewem) oraz 16. pozycja, spadkowa, w 2000/01...

Ze względu na problemy finansowe Ruch wycofał się z rozgrywek w sezonie 2012/2013, choć po tułaczce po niższych ligach, Cidry dwukrotnie zajęły 9. miejsce na zapleczu ekstraklasy. Wycofanie Ruchu uratowało wtedy... Polonię Bytom.

Wyprowadzka z Narutowicza

Efektem problemów finansowych była upadłość GKS Ruch Radzionków w 2005 roku. Powstały w zamian KS Ruch Radzionków dzierżawił stadion od likwidatora, który wystawił na licytację obiekt w Bytomiu-Stroszku, przy ruchliwej drodze na Tarnowskie Góry i dalej na Poznań. W grudniu 2015 roku, po szóstej próbie licytacji, obiekt został sprzedany. Kupiła go firma Bytaqua, która nie zamierza w tym miejscu prowadzić działalności sportowej (mówi się o budowie obiektów handlowych lub osiedla). Klub dostał wtedy dwa lata na wyprowadzkę, dokładnie do końca tego sezonu. Ostatni mecz odbył się na tym stadionie w środę. Cidry pokonały w derbach Polonię Bytom 2:1 i awansowały do III ligi. Spotkanie nie było imprezą masową, dlatego mogło wejść tylko 999 widzów. Inspektor nadzoru budowlanego nie zgodził się na otwarcie miejsc dla gości.

- Dopiero rano w dniu meczu z Polonią tak naprawdę do mnie dotarło, że gramy tutaj po raz ostatni - przyznał prezes Ruchu Marcin Wąsiak. - Zadzwoniłem do trenera Rakoczego i powiedziałem mu, że ten mecz jest doskonałą okazją, aby zapisać się na kartach historii. Tak jak słynny mecz z GKS-em Tychy (1993 r., 10.000 widzów - red.), czy z Widzewem, choć ten drugi trudno przebić. No i ta drużyna też zapisała się w historii Cidrów.

Sukces Ruchu w barażu z Polonią oglądał Marian „Ecik” Janoszka, który nie kryje sentymentu do stadionu przy Narutowicza.

- Człowiek tyle zdrowia na tym boisku zostawił, przykre to jest, że akurat po barażowym meczu z Polonią jest koniec Ruchu Radzionków na tym stadionie - mówił Janoszka. - Bardzo mile wspominam mecze z Widzewem, Tychami, również jak graliśmy o awans do ekstraklasy stadion był pełny. To są niezapomniane chwile, które tutaj przeżyłem. Nie wiem jak to się dalej potoczy, gdzie Ruch będzie grał, ale na dziś jest bardzo wątpliwe, że powstanie stadion w Radzionkowie.

Radzionkowianie znaleźli tymczasowy dom

Stadion Ruchu ma 45 lat. Jego budowę rozpoczęto wiosną 1970 roku, a oddano do użytku 16 czerwca 1973 roku. Teraz Cidry musiały szukać nowego domu.

- Jesienią zagramy na boisku Sokoła Orzech – przekazał prezes Ruchu Marcin Wąsiak.

- Przekazaliśmy już do Orzecha nie tylko krzesełka z naszego obiektu przy Narutowicza, ale i całą konstrukcję trybuny VIP-owskiej. Zorganizujemy też niezbędne wyposażenie obiektu, np. w przenośne toalety – poinformował Wąsiak na łamach Sportu.

Burzenie zaczęło się od wałów. Na koniec buldożery „zajmą” się budynkiem klubowym.

Co dalej? Wszystko wskazuje na to, że w rundzie wiosennej Cidry zagrają na boisku SMS-u Radzionków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto