Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Poznański Tydzień Równości! "W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Wydarzenie do tej pory znane było jako Tydzień Tolerancji, nazwa jednak uległa zmianie
Wydarzenie do tej pory znane było jako Tydzień Tolerancji, nazwa jednak uległa zmianie Łukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
Poznański Tydzień Równości potrwa od poniedziałku, 18 września do soboty, 23 września. Przygotowano różne atrakcje. "Równość jest wtedy, gdy szanujemy każdego człowieka, który kocha, wierzy lub żyje inaczej niż my" - powiedział Jacek Jaśkowiak.

Wydarzenie do tej pory znane było jako Tydzień Tolerancji, nazwa jednak uległa zmianie, ponieważ - jak podkreśla Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej - słowo "tolerancja" jest zbyt wąskie aby móc opisać działalność miasta.

- Zmianie uległa już sama nazwa wydarzenia, ponieważ działania Miasta w tym obszarze zdecydowanie wykraczają poza słowo "tolerancja", które to słowo nie oddaje w sposób właściwy i pełny kierunku, w którym podążamy. Otwartość, szacunek dla różnorodności, respektowanie praw człowieka oraz włączenie społeczne wszystkich grup to wartości, którymi kierujemy się jako Miasto - mówiła Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej.

Od poniedziałku na poznaniaków i poznanianki czekają różne atrakcje zorganizowane w mieście. Dotyczyć one będą problemów osób ze społeczności queerowej, uchodźców i obcokrajowców czy osób ze spektrum autyzmu.

- Tak naprawdę chcielibyśmy, aby Tydzień Równości trwał w Poznaniu 365 dni w roku - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wydaje się, że w Poznaniu jest lepiej niż było chociażby 5 lat temu. Jesteśmy coraz bardziej otwarci na różnorodność nie tylko w stosunku do społeczności queerowej, ale również w stosunku do osób z niepełnosprawnością, do osób starszych, ubogich czy uchodźców. Widać, że Poznań zdał ten egzamin, natomiast wiele jeszcze przed nami, po to, aby w naszym mieście każdy mieszkaniec, niezależnie od tego czy jest Polakiem, czy cudzoziemcem, uchodźcą czy jest ze środowiska LGBT lub jest niepełnosprawny, czuł się dobrze.

Cały tydzień wydarzeń zwieńczy sobotni piknik na Placu Kolegiackim, który rozpocznie się o godz. 10. Można będzie wówczas spróbować tradycyjnych dań z zagranicy czy skorzystać z porad specjalistów w sprawach łamania praw ucznia. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztacie nt. języka inkluzywnego, a także posłuchać prelekcji o wypaleniu zawodowym i o tym, jak ważny jest odpoczynek, a oprócz tego stworzyć mozaikę, która symbolizować będzie poznańską równość i różnorodność. Dzięki fundacji "Creo" poznaniacy będą mogli też założyć tzw. "kombinezon starości", który symuluje pewne trudności z jakimi zmaga się osoba starsza.

Szczegółowy harmonogram pikniku można znaleźć TUTAJ.

- W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Niezależnie od poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia, każdy ma prawo, by czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Tydzień Równości przypomina nam, że w naszym mieście nie ma miejsca na uprzedzenia, a szacunek należy się każdemu człowiekowi.

Harmonogram wydarzeń w całym Tygodniu Równości

Seans w Kinie Muza

Tegoroczna edycja rozpocznie się w poniedziałek, 18 września o godz. 18, seansem filmu "Tori i Lokita" Filmowej Akademii Zrozumienia w Kinie Muza. Historia przedstawiona w filmie opowiada o dzieciach z doświadczeniem uchodźczym, które uciekły przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chciałyby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Przed seansem odbędzie się panel wprowadzający.

Spotkanie z pisarką

Organizatorzy podzieli program wydarzenia na kilka segmentów. W pierwszym z nich, dotyczącym praw człowieka i równości można będzie uczestniczyć w spotkaniu literackim z Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, na temat jej najnowszej, autobiograficznej książki pt. "Moja ukochana i ja", 21 września, w Baraku Kultury (al. Marcinkowskiego 21) o godz. 18.

Warsztaty dla rodzin LGBT i koncert w Lokum

Dzień później, 22 września o godz. 16 do 19 w tym samym miejscu (Barak Kultury) odbędą się warsztaty integracyjne dla rodzin LGBT+ i ich sojuszników, które poprowadzi Fundacja Tęczowe Rodziny. Z kolei w Lokum (ul. Fredry 7) o godz. 22.30 wystąpią Luna & Sylvia Baudelaire Live.

Panel i debata

W środę, 20 września, o godz. 18 w Schronie (ul. Taczaka 10) rozpocznie się panel dyskusyjny pod hasłem "Równość, której wszyscy potrzebujemy" dotyczący ról mężczyzn i kobiet oraz kulturowych wzorców płci. W środę odbędzie się też debata o komunikacji bez przemocy z pacjentem transpłciowym. Udział w nim wezmą naukowcy akademiccy, osoba trans i medycy.

Jak starać się o pracę

W Centrum Praw Kobiet (ul Marcinkowskiego 21/4) będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie starać się o pracę. Specjaliści podpowiedzą, jak skutecznie przygotować cv i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Na wszystkie spotkania w Centrum Praw Kobiet obowiązują zapisy mailowe: [email protected]

Przygotowano też wydarzenia dotykające problemy autyzmu.

W Laboratorium neuroRóżnorodności (Staszica 19A) będzie można spotkać się z osobami ze spektrum autyzmu i wziąć udział w warsztatach. 22 września od godz. 18 do 19 odbędzie się panel dyskusyjny oraz warsztat dla rodziców ze spektrum autyzmu. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy: [email protected].

Jak wierzymy w Poznaniu

We wtorek, 19 września o godz. 18.30, w kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego będzie można dowiedzieć się, "Jak wierzymy w Poznaniu". Warsztaty przybliżą mozaikę wyznaniową stolicy Wielkopolski i działające tu wspólnoty religijne.

Transkulturowy wieczór filmowy

W Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty będzie można wziąć udział w Transkulturowym wieczorze filmowym z debatą (w języku angielskim, z możliwością tłumaczenia na j. polski i ukraiński), która pozwoli przyjrzeć się relacjom w różnorodnym środowisku Poznania.

Serwisowanie rowerów

W środę i czwartek (20 i 21 września) w Zębatce (ul. Garbary 47) odbędą się warsztaty serwisowania rowerów, dedykowane głównie kobietom i dziewczynom. Uczestniczki nauczą się zmieniać opony i dętki, samodzielnie wyczyszczą i zabezpieczą napęd i dowiedzą się, jak rozdzielić i ponownie połączyć łańcuch. Zapisy: akademiamysli.pl.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest TUTAJ

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska, powiat koniński:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozpoczął się Poznański Tydzień Równości! "W Poznaniu wszyscy jesteśmy tak samo ważni i równi" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto