Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, nazywanej „matką trędowatych”

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego.
Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Robert Woźniak
18 października zainaugurowano proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej. To lekarka i misjonarka urodzona w Poznaniu w 1911 roku. Była także mianowana honorową obywatelką stolicy Wielkopolski.

Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Z powodu koronawirusa nie mogli brać w nim udziału abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski.

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku w Warszawie

Posiedzenie Trybunału i uroczysta msza św. odbyły się 18 października, w Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, w poznańskiej bazylice archikatedralnej.

- Kościół wynosi na ołtarze sługi i służebnice Boże, aby się za nas modlili i aby pokazać nam wzór do naśladowania” – powiedział ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji.

Watykan wyraził zgodę na proces beatyfikacyjny w lutym 2020 roku.

Zobacz także: Dr Wanda Błeńska będzie beatyfikowana. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na na proces beatyfikacyjny

Kim była dr Wanda Błeńska?

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, a po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej także dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Czytaj również: Co z kolędą w Poznaniu i w Wielkopolsce zimą 2020/2021? Arcybiskup Gądecki wydał dekret o duszpasterstwie w czasach pandemii koronawirusa

W 1950 r. Wanda Błeńska wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria służyła chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa również w mieście Befasy na Madagaskarze.

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła - Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania, a papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W 2018 r. dr Wanda Błeńska została wybrana przez mieszkańców Poznanianką stulecia. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna oraz Akademickie Koło Misjologiczne jej imienia.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto