Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roztańczone Święto Wiosny

Redakcja
- W tym roku możemy powiedzieć, że będzie to prawdziwy festiwal – deklaruje Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor poznańskiego Festiwalu Wiosny. Już za tydzień na cztery dni Poznaniem zawładnie muzyka Igora Strawińskiego.

Festiwal Wiosny to unikatowe wydarzenie – poświęcony jest w całości tylko jednemu utworowi „Świętu Wiosny” Igora Strawińskiego. Utwór ten inspiruje bowiem artystów róznych dziedzin sztuki: tańca, muzyki klasycznej, jazzu, teatru i sztuk wizualnych.

Festiwal rozpocznie recital fortepianowy Marka Tomaszewskiego, który zaprezentuje własną transkrypcję „Święta Wiosny” na jeden fortepian. Ten wybitny polski pianista i kompozytorniedługo wyda płytę zatytułowaną „Święto Wiosny – Pierwsza Kreacja Na Fortepian Solo”.

Tradycyjnie już dużą część  Festiwalu Wiosny zajmie taniec  współczesny. Przed poznańską publicznościa zaprezentuje się trzech wybitnych choreografów. Emanuel Gat z Izraela zaprezentuje interpretację utworu Strawińskiego, w której tancerze poruszać się będą zgodnie z regułami salsy. Kojarzony z konceptualizmem francuski choreograf Xavier Le Roy stworzył własną wizje „Święta Wiosny” zainspirowany koncertem Filharmoników Berlińskich pod batutą sir Simona Rattla. Po wysłuchaniu koncertu uprosił dyrygenta, by ten przez półtora roku uczył go dyrygowania utworu. W tej wersji „Święta Wiosny” publicznośc zamienia się w orkiestrę – pod każdym krzesłem zainstalowany zostanie głośnik otwarzający partię innego instrumentu.

Francuska choreografka Cie Sylvie Guillerminwychodzi z zalożenia, że tancerz nie powinien mieć swobody w kreowaniu swojej wizji – ogranicza go więc na różne sposoby. W czasie „Chant de courses” zobaczymy tancerzy ograniczonych wybiegami dla koni oraz symbolicznymi liniami na podłodze.

W czasie festiwalu nie zabraknie także poznanskich akcetów. Zbigniew Kozub przygotował spektakl oparty na transrytmach. – To nakładające się rytmy, takie jak u Stawińskiego – wyjaśnia kompozytor. Do muzyki granej na fortepianie przez Annę Kozub zatańczy Mikołaj Mikołajczyk.

Rafał Zapała w „Adoracji ziemi” dokona dekompozycji „Święta Wiosny” przez zastosowanie współczesnej techniki – zremiksuje taneczny rytuał danej Rusi z tanecznym rytmem współczesnych miejskich aglomeracji – muzyką klubową i techno.

„Lunatycy” Jakuba Królikowskiego będą próbą odpowiedzi na pyatnie: czy istnieje roznica między jawa a snem. - Ośmiu tancerzy, pięciu muzyków, dużo światła, duże nagłośnienie… - wylicza Zbigniew Kozub. - To wszystko sprawi, że znajdziemy się między światem rzeczywistym, a wirtualnym, w tanecznym Matrixie – dodaje.

W programie Festiwalu Wiosny znajda się także pokazy filmów dykusje o potrzebie kontrowersyjności w sztuce oraz electro koncert w wykonaniu dj An On Bast.

Festiwal Wiosny rozpocznie się 18 marca. Bilet na koncert Marka Tomaszewskiego kosztuje 20 zł, a na spektakle po 15 zł – jednak są to bilety na dwa spektakle - zagranicznej gwiazdy i poprzedzającego go przedstawienia poznańskiego artysty.


Program Festiwalu Wiosny

18 marca
20.00 Święto Wiosny – recital Marka Tomaszewskiego

19 marca
19.00 Adoracja Ziemi rmx Rafał Zapała
20.00 The Rite of Spring Emanuel Gat Dance /Izrael/
20 marca
14.00 SACRE Dyskusja Potrzeba kontrowersyjności w sztuce. Część 1
16.00 Projekcja filmu Rytm to jest to!
20.00 SACRE Dyskusja Potrzeba kontrowersyjności w sztuce. Część 2
SACRE Electro Concert – An On Bast /Polska/

21 marca
17.00 poLY-RHYtm Zbigniew Kozub
18.00 Le Sacre du Printemps Xavier Le Roy /Francja/
19.00 Lunatycy Jakub Królikowski
20.00 Chant de courses Cie Sylvie Guillermin /Francja/

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto