Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont perły Jeżyc! Dom Tramwajarza w Poznaniu będzie odnowiony. "Zniknie grzyb i gryzonie". Zobacz, jak wygląda teraz

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego w Poznaniu, perła jeżyckiej architektury i serce życia kulturalnego dzielnicy – będzie remontowany. To dobra wiadomość po niepowodzeniach kilku ostatnich lat w zaplanowaniu remontu zabytku.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego w Poznaniu, perła jeżyckiej architektury i serce życia kulturalnego dzielnicy – będzie remontowany. To dobra wiadomość po niepowodzeniach kilku ostatnich lat w zaplanowaniu remontu zabytku. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego w Poznaniu, perła jeżyckiej architektury i serce życia kulturalnego dzielnicy – będzie remontowany. To dobra wiadomość po niepowodzeniach kilku ostatnich lat w zaplanowaniu remontu zabytku.

Budynek Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego jest nie tylko siedzibą Rady Osiedla i restauracji Pan Gar, ale także areną koncertów i spektakli teatralnych. Odbywają się tu Koncerty dla Ukrainy, a tylko w najbliższych dniach zapowiedziane są „PantoMimka: Narcyz, tak to ja!”spektakl rapowy dla dzieci, „Grajmy w zielone” - spektakl dla dzieci, koncert Duszan B & Szplinmusik, czy „Całociało” - warsztaty ruchowe dla rodzin.

Budynek tętni życiem, chociaż... jest w – delikatnie mówiąc – nie najlepszym stanie. Pisaliśmy już nawet o tym, że zasłużony dla historii Poznania budynek po prostu popada w ruinę.

- Dom Tramwajarza nie miał szczęścia do inwestycji, bo miasto na pewien czas utraciło nad nim kontrolę, ciągnął się spór sądowy, i przez długi czas nic nie można było tu zrobić - mówi Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce. - A Dom po prostu niszczał, uległ zalaniu, a każda zima mogła przynieść jego murom poważne straty. Raz udało się przeprowadzić podstawowe i niezbędne zarazem prace zabezpieczające, ale to i tak było mało. Próbowaliśmy zatem znaleźć środki m.in. w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, ale choć było bardzo blisko, projekt przepadł kilkoma zaledwie głosami. Mimo to nie odpuszczaliśmy, spotykaliśmy się z wiceprezydentem, z radnymi miejskimi i w tym roku radni przyjęli poprawkę budżetową, dzięki której teraz mogą rozpocząć się prace remontowe.

Modernizacja historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich trwała 3 lata.  Jej najważniejszym elementem jest powrót książek do gmachu, który jest pierwszym budynkiem w Polsce postawionym na cele biblioteczne.

Zobacz zdjęcia wnętrza --->

Biblioteka Raczyńskich przepięknie odnowiona. Remont trwał 3...

O tym remoncie, a ściśle – o jego pierwszym etapie - zawiadomiła właśnie z satysfakcją Rada Osiedla Jeżyce. W jego ramach zaplanowano strategiczne prace budowlane, takie jak remont dachu wraz z ociepleniem, konserwacja więźby dachowej, ocieplenie budynku i renowacja stolarki okiennej.

- Przed wszystkim bardzo cieszy nas perspektywa ocieplenia fundamentów i remontu przyziemia – mówi Piotr Delimata, członek Zarządu Osiedla Jeżyce. - Teraz o walorach użytkowych przesądza Sala Amarantowa i restauracja Pan Gar, ale kulturalną i społeczną podstawą Domu są właśnie przyziemia, bo w nich, obok Sali Amarantowej na piętrze, koncentrowało się życie kulturalne, spotkania seniorów, warsztaty teatralne i koncerty. Gdy uda się je wyremontować, obiekt bardzo zyska funkcjonalnie, zniknie grzyb i gryzonie.

Na remont Domu Tramwajarza potrzeba kilka milionów złotych, Zarząd Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych szacował niedawno, że około siedmiu. Tyle miasto nie ma, jednak cieszy suma około dwóch milionów złotych, która skierowana będzie na pierwszy etap remontu. Prace w jego ramach mają zakończyć się w I kwartale 2023 roku.

- Będą zabezpieczone najważniejsze rzeczy, co cieszy, ale jednocześnie mam nadzieję, że w niedalekim czasie uda się pozyskać środki na dalsze zadania potrzebne do przywrócenia pełnej funkcjonalności tego budynku, będącego pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodaje Piotr Delimata. - Nie wiem np., czy uda się teraz uruchomić cieplik miejski, co byłoby potrzebne. Także mieszkańcy pytają np. o możliwość remontu dwóch budynków o charakterze mieszkalnym, przyległych do gmachu centralnego, o zainstalowanie klimatyzacji, czy wygłuszenie Sali Amarantowej. Z wykształcenia jestem akustykiem, ta ostatnia kwestia cieszyłaby mnie szczególnie, ale wiem, że funkcjonalne przystosowanie przestrzeni zabytkowej, a taką jest Sala Amarantowa, może być drogie i problematyczne. Na to przyjdzie może kiedyś czas, teraz trzeba się cieszyć z rozpoczynającego się w najbliższym czasie remontu.

Dom Tramwajarza został zbudowany w latach 1925-27, według projektu Adama Ballenstaedta, dla pracowników poprzednika dzisiejszego MPK, czyli Poznańskiej Kolei Elektrycznej. Obejmuje trzy gmachy – centralny, przy ul. Słowackiego 19/21 i dwa boczne przy ul. Reya 5 i Kochanowskiego 8. Właśnie w nim mieszkał bardzo lubiany w Poznaniu generał Józef Haller, dowódca słynnej 68-tysięcznej Błękitnej Armii, która ze sprzętem i uzbrojeniem wróciła z Francji do Polski.

Tak Dom Tramwajarza w Poznaniu wygląda teraz:

Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego w Poznaniu, perła jeżyckiej architektury i serce życia kulturalnego dzielnicy – będzie remontowany. To dobra wiadomość po niepowodzeniach kilku ostatnich lat w zaplanowaniu remontu zabytku.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Rusza remont perły Jeżyc! Dom Tramwajarza w Poznaniu będzie ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto