Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają Integracje!

Lilia Łada
Lilia Łada
Egzotyczne tańce z Indonezji i Kenii, popisy w grach tradycyjnych i przemarsze w narodowych strojach przez Poznań - 9 sierpnia rozpoczyna się Światowy Przegląd Folkloru Integracje.

Festiwal co roku gości w Poznaniu i sąsiednich miastach w połowie sierpnia. W tym roku oprócz poznaniaków ludowe tańce z różnych stron świata będą mogli podziwiać także mieszkańcy Leszna, Wronek i Swarzędza. Z naprawdę bardzo różnych stron: w festiwalu wezmą udział zespoły z Białorusi, Bułgarii, Ukrainy oraz Kenii i Indonezji. Polskę będzie reprezentował Zespół Tańca Ludowego „Gorzowiacy”.

Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia o 16 tradycyjnym już przemarszem zespołów w ludowych strojach przez Deptak. O 18 natomiast w parku Wilsona rozpocznie się Biesiada Ludowa, czyli koncert inauguracyjny Integracji.

10 sierpnia umiejętności uczestników festiwalu będą podziwiać mieszkańcy Leszna, a dzień później już w Poznaniu będzie można podziwać sportowe umiejętności artystów.  Na poznańskiej Malcie odbędą się bowiem zawody w polskich grach tradycyjnych opracowanych na nowo przez profesora Wojciecha Lipońskiego, po czym artyści biorą udział w mistrzostwach gry w kaszubską „pierścieniówkę”. W tym roku swoje gry tradycyjne przedstawią nie tylko Polacy, ale także wszyscy pozostali uczestnicy festiwalu.

12 sierpnia zespoły będą koncertować we Wronkach, 13 sierpnia w Swarzędzu, a 14 sierpnia wezmą udział w... masowej lekcji tańca na płycie Starego Rynku. W ubiegłym roku wszyscy chętni mogli się podczas takiej lekcji nauczyć wielkopolskiej "Maryni", a ponieważ akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, organizatorzy postanowili ją powtórzyć. Najpierw nauczyciele sprawdzą pamięć poznaniaków, tańcząc z nimi „Marynię”, a później nauczą ich kolejnego tańca wielkopolskiego.

Ostatni dzień festiwalu, 15 sierpnia, rozpocznie się ekumeniczną mszą św. w kościele pw. Wszystckich Świętych przy ulicy Mostowej. A wieczorem, o 21, na Dziedzińcu Różanym CK Zamek, rozpocznie się koncert finałowy festiwalu. To ogromne i bardzo efektowne, starannie wyreżyserowane, parateatralne przedsięwzięcie, które co roku odbywa się w innym miejscu Poznania. W zeszłym roku był to park Wieniawskiego przy ul. Fredry, wcześniej koncerty odbyły się na placu Wolności, dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, Starego Browaru, na Malcie, Starym Rynku oraz w Parku Sołackim.

Podczas koncertu prezentowane są najlepsze fragmenty programów poszczególnych zespołów, które połączone w całość robią niezwykłe wrażenie. W tym roku, w związku z obchodami 200-setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, koncert nawiązuje do twórczości tego wybitnego kompozytora, a konkretnie do ludowych źródeł jego muzycznych inspiracji.


Ale obciach!
Razem zmieniajmy Poznań

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto