Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają Mistrzostwa Europy w kajak polo na Malcie

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W czwartek w Poznaniu rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w ...
W czwartek w Poznaniu rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w ... archiwum/Zenon Kubiak
W czwartek w Poznaniu rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w kajak polo.

Kajak polo to stosunkowo mało znana dyscyplina, chociaż akurat Poznań może śmiało aspirować do miana stolicy tego sportu w Polsce. Przed rokiem w stolicy Wielkopolski odbyły się mistrzostwa świata seniorów i zawodników do lat 23.

W tym roku Poznań będzie natomiast gospodarzem mistrzostw Europy. Od 22 do 25 sierpnia na Malcie będzie rywalizować 47 drużyn narodowych z 18 państw. Uroczyste otwarcie imprezy połączone z występem grupy Żuki zaplanowano na 21 sierpnia (środa) o godz. 19.00 przed trybunami.

Faworytami będą z pewnością zwycięzcy mistrzostw świata sprzed roku, czyli reprezentacje Niemiec (kajakarki) i Holandii (kajakarze).

Mecze będą rozgrywane na specjalnie utworzonych na jeziorze Malta boiskach o wymiarach 35 na 23 metry. Spotkania będą rozgrywane od czwartku do soboty w godzinach od 8 do 18. W niedzielę impreza zakończy się około godz. 17. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.

Jak gra się w kajak polo?

Kajak polo jest grą, w której rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły. Gracze wiosłują
w kajakach do polo, na wyraźnie oznaczonym obszarze wodnym, próbując strzelić gola przeciwnikom. Wygrywa zespół, który zdobędzie większą liczbę goli.

Pole do gry to powierzchnia o wymiarach 35 na 23 m. Na krótszych bokach, nad linią bramkową, na wysokości 2 m w ich części środkowej, zawieszone są bramki o wymiarach 1,5 na 1m. To właśnie do nich zawodnicy usiłują wrzucić piłkę ręką lub wiosłem.

Czas gry to dwie połowy po 10 min z przerwą 3-minutową. W czasie przerwy zawodnicy zmieniają stronę gry. Jednocześnie na boisku może przebywać po pięciu zawodników z każdej drużyny, ale za linią bramkową w gotowości do gry przebywa po trzech zawodników w każdej drużynie. Zmiany wykonywane są systemem hokejowym.

Ponieważ gra jest kontaktowa, wszyscy zawodnicy muszą posiadać odpowiednie stroje, które chronią głowę, twarz, tułów i boki od przypadkowych uderzeń wiosłem, kajakiem, a nawet piłką, która wyrzucana jest z dużą siła i może pozostawić po sobie bolesne wspomnienia.

Zawodnicy rozpoczynają mecz w kajakach ustawionych na własnej linii bramkowej, a piłka znajduje się w centrum boiska. Gracze obu drużyn starają się zdobyć piłkę, którą można chwytać rękoma lub wiosłem. Przeciwnik może popychać gracza i atakować zawodnika posiadającego piłkę. W celu uatrakcyjnienia i przyspieszenia gry, zawodnicy nie mogą przytrzymywać piłki przez więcej niż 5 sekund.

W celu jeszcze większego zdynamizowania gry, wprowadzono przepis zmuszający zawodników do oddania strzału na bramkę przeciwnika w ciągu 60 sek. od wejścia w posiadanie piłki, lub kontroli nad nią. W przeciwnym razie w posiadanie piłki przechodzi drużyna przeciwna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto