Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego

ŁukaszMenzel
ŁukaszMenzel
Nowoczesny kompleks z salami seminaryjnymi i laboratoriami - tak będzie wyglądało biocentrum. Właśnie wmurowano pod nie kamień węgielny.

Wmurowanie kamienia to podniosła uroczystość - zwłaszcza jeśli dotyczy budynków uczelni wyższej, bo one przez wiele lat miały bardzo niewiele możliwości, by świętować budowę nowych obiektów. Poza tym powstające właśnie biocentrum jest naprawdę budynkiem wyjątkowym: jego kubatura to ponad 45 tysięcy metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa wynosi 7 600 metrów kwadratowych. Budynek będzie miał kształt litery E.

- Dla potrzeb studentów przewidzieliśmy nowoczesną salę wykładową, która pomieści 400 osób – podaje Marek Klimecki, zastępca kanclerza ds. technicznych i inspektor nadzoru budowlanego. - W razie potrzeby będzie ją można też podzielić specjalną ścianką działową na dwie mniejsze. Oprócz tego powstanie dziesięć sal ćwiczeniowych dla 300 studentów i dwie szklarnie. Nie zabraknie również miejsc parkingowych dla 142 samochodów, a cały kompleks przystosowany będzie dla osób niepełnosprawnych.

W nowym budynku będą się mieściły katedry wydziałów biochemii i biofizyki, agroinżynierii, genetyka hodowli roślin, a także łąkarstwo.
- Szczególnie zależało nam, aby Wydział Biochemii, został tutaj przeniesiony – powiedział prof. Ryszard Słomski, dziekan Wydziału Rolniczego. - Ten, w którym mieścił się dotychczas, przejęliśmy od Katedry Leninizmu i Marksizmu w 1956 r.

Dotychczasowa siedziba Wydziału Biochemii choć o interesującej historii, nie spełniała jednak norm nowoczesnych budynków badawczych. A tylko duże centra badawcze - jak zaznaczył prof. Słomski - mają szanse przebicia się i dofinansowania.
- Nowa infrastruktura przyczyni się do polepszenia jakości prac dydaktycznych - podsumował profesor.

Kamień węgielny uroczyście wmurował Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, a poświęcił proboszcz parafii na Sołaczu, który jest także duszpasterzem Uniwersytetu Przyrodniczego.

Nowy budynek będzie kosztował ok. 25,5 mln zł brutto, a zostanie oddany do użytku w grudniu 2011 r. 71 procent środków pochodzi z pieniędzy unijnych, a za resztę zapłaci Uniwersytet Przyrodniczy, choć nie jest to jeszcze przesądzone
- Staramy się o dofinansowanie pozostałej kwoty z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – zdradza Marek Klimecki. - To, czy ją uzyskamy, okaże się w przyszłym roku.

Materiał bierze udział w konkursie dziennikarskim Tym Żyje Miasto

Ty też możesz publikować teksty, zdjęcia, materiały wideo na MM Moje Miasto Poznań i co miesiąc wygrywać nagrody! Przeczytaj więcej o konkursie Tym Żyje Miasto!

Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto