Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa nowego akademika w Poznaniu. Zamieszka tam 400 studentów

Alicja Durka
Alicja Durka
Rozpoczęto prace nad budową nowego akademika na kampusie UAM Morasko.

Zobacz wizualizacje-->
Rozpoczęto prace nad budową nowego akademika na kampusie UAM Morasko. Zobacz wizualizacje-->Biuro Prasowe UAM
Na kampusie Morasko w Poznaniu ruszyła budowa najnowszego akademika. Plac, na którym powstanie budynek został już przekazany do wykonawcy. Obecnie pracownicy zajmują się ogrodzeniem i pracami porządkowymi. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne, prace budowlane jeszcze się nie zaczęły, ale władze UAM zapewniają, że wystartują, jak tylko pozwoli na to pogoda. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł.

Rozpoczęły się prace nad budową najnowszego akademika UAM na Morasku. Planuje się, że inwestycja zakończy się za dwa lata, wtedy też studenci będą mogli zamieszkać tuż obok Collegium Historicum, w sąsiedztwie obiektów Centrum Zaawansowanych Technologii.

W akademiku na Morasku będzie również klub studencki i przedszkole

Za projektem budynku stoi biuro architektoniczne Dedeco, które projekt oddało już w 2019 roku. Architekci zaplanowali, że w akademiku będzie aż 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych. Każdy z nich z łazienką i aneksem kuchennym. To oznacza, że w akademiku może zamieszkać około 400 studentów. Na czterech z pięciu kondygnacji znajdzie się również pokój dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, kuchnia z jadalnią oraz pralnia z suszarnią.

Nieco ponad 100 tysięcy osób studiowało w stolicy Wielkopolski w roku akademickim 2019/2020. Które uczelnie są najpopularniejsze? Ile osób na nich studiuje? Sprawdź poznański TOP 5. Przejdź dalej --->

Tu studiuje najwięcej osób! Oto 5 najpopularniejszych uczeln...

W domu studenckim znajdzie się także stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep, a także siłownia. Sklep został zlokalizowany w narożniku północno-wschodnim projektowanego budynku. Klub studencki znajduje się w środkowej części. Obok niego znalazła miejsce stołówka, co umożliwia połączenie i wspólne wykorzystanie obu sal. Autorzy projektu założyli, że przedszkole będzie dedykowane dla osób z zewnątrz, a nie mieszkańców akademika. Z tego powodu zlokalizowano je w południowo-wschodnim narożniku budynku, by zapewnić łatwy dostęp od strony projektowanej drogi i warunki dla placu zabaw.

Zobacz wideo: Roboty do dostarczania paczek na kampusie w Chinach

Jak będzie wyglądał nowy akademik UAM na Morasku?

Jak piszą architekci, którzy wygrali konkurs na projekt akademika, budynek ukształtowano analogicznie do zabudowy istniejącej - w formie zwartego bloku z dziedzińcem wewnętrznym. Zasadnicza, frontowa elewacja projektowanego domu studenckiego kontynuuje linię zabudowy wyznaczoną przez sąsiadujące budynki. Połączenie szarych powierzchni zewnętrznej elewacji i ceglana okładzina dziedzińca nawiązuje do materiałów i wykończeń charakterystycznych dla kampusu. Wejście do akademika i część funkcji usługowych zaprojektowano od ulicy Umultowskiej tak, by podkreślić jej charakter jako głównej osi komunikacyjnej spajającej kampus. Projekt budynku zaplanowano tak, by w jednym miejscu mogli zamieszkać osoby sobie bliskie, ale nie tylko. Wszyscy muszą mieć jednak komfortowe warunki. Wszystkie pokoje są w jednakowym standardzie, by - jak zapewniają autorzy - nie tworzyć wewnętrznych podziałów.

Przyznaję, że wybierając tę pracę kierowałem się też osobistymi doświadczeniami. Przez pięć lat studiów mieszkałem w różnych domach studenckich, w związku z tym mam też różne doświadczenia. Myślę, że ten akademik, po drobnych, sugerowanych przez nas korektach projektu, będzie funkcjonalny, miły w użytkowaniu i spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców.

- mów prof. Tadeusz Wallas. i prorektor UAM ds. kadry i finansów.

48 milionów na budowę akademika na Morasku

Akademik UAM na kampusie Morasko zbuduje firma Alstal z Bydgoszczy, ponieważ ta firma przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę budynku domu studenckiego z częścią usługową oraz z wewnętrzną komunikacją, parkingiem i infrastrukturą techniczną. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł.

Jak podkreśla Agnieszka Książkiewicz, konieczność budowy domu studenckiego wynika nie tylko z chęci poszerzenia oferty mieszkaniowej dla studentów UAM, lecz także z konieczności zlokalizowania akademika na terenie kampusu Morasko, gdzie mieści się wiele uniwersyteckich obiektów.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto