Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeczniczka Praw Dziecka w Poznaniu. "Przemoc wobec dzieci jest zła i że nie ma wobec niej żadnego uzasadnienia"

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Monika Horna-Cieślak opowiedziała na spotkaniu ze studentami o swoich nadziejach.
Monika Horna-Cieślak opowiedziała na spotkaniu ze studentami o swoich nadziejach. Waldemar Wylegalski
Monika Horna-Cieślak pojawiła się w poniedziałek, 15 stycznia w Poznaniu. Spotkała się ze studentami, gdzie opowiadała o swoich planach, nadziejach i zrealizowanych obietnicach.

28 listopada 2023 roku Horna-Cieślak została powołana na Rzeczniczkę Praw Dziecka. 20 grudnia objęła urząd. Na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa przyjechała z pewną misją – chciała dowiedzieć się jaką wizję, by stworzyć świat przyjazny dzieciom, mają studenci.

Rzeczniczka Praw Dziecka na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa!

Najważniejszymi zagadnieniami, na których Rzeczniczka chciałby się skupić podczas swojej kadencji to: zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo dzieci w internecie, przemoc wobec dzieci czy zaginięcia dzieci.

Ustawa Kamilka z Częstochowy

Jedną z ważniejszych rzeczy, w której tworzeniu brała udział rzeczniczka, jest Ustawa Kamilka z Częstochowy.

- Przed nami wdrożenie uchwalonego już Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępczości Seksualnej Wobec Dzieci, ale również bardzo duża praca czeka nas przy wprowadzeniu Narodowej Strategii Walki z Przemocą Wobec Dzieci, to również przewiduje ustawa

– mówi.

Jakie inne działania rzeczniczka podejmie ws. przemocy wobec dzieci?

- Przede wszystkim kampanie społeczne, które jasno mówią, że przemoc jest zła i że nie ma wobec niej żadnego uzasadnienia

– opowiada Horna-Cieślak.

Plany Rzeczniczki Praw Dziecka

- Taką rzeczą, którą sama mogę wykonywać to jest działalność na social mediach. Będą pojawiały się materiały edukacyjne i psychoedukacyjne, które mają pomagać w różnych, trudnych sytuacjach. Promujemy i będziemy rozwijać telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Będą odbywały się również szkolenia dla młodych osób o tym, jak rozwiązywać konflikty czy jak czytać swoje emocje. Rzeczą, o której marzę, jest to, żeby w wybranych podręcznikach były numery telefonu zaufania, żeby wiedziały, że one są

– mówi.

- Planujemy Kongres Dzieci i Młodzieży 20 listopada, a także urządzenie i zakup Rzecznikobusa, czyli takiej formy transportu, którą będziemy poruszać się po Polsce

– dodaje.

Rzeczniczka ma również plany dotyczące zmian w edukacji.

- Chcielibyśmy znieść punktową ocenę z zachowania. Nie chcemy mówić, że dziecko jest wzorowe, dobre czy niedobre. Chcemy, aby dzieci nie wychodziły ze szkoły ze świadomością, że są „jakieś”, tylko, że mają zasoby czy potencjał. Będziemy zwracali uwagę na to, żeby nie miało to wpływu na „czerwony pasek”

– mówi.

Dotrzymane obietnice

Horna-Cieślak obiecywała, że swoje obowiązki nie będzie pełnić wyłącznie z Warszawy.

- W piątek byłam w Wieruszowie, gdzie spotkałam się z dziećmi ze szkoły podstawowej. Rozmawialiśmy o prawach dziecka. Przyjazd tutaj jest również sygnałem, że nie jestem tylko w Warszawie.

Co dają takie spotkania z dziećmi?

- Pokazują, że jeżeli my mamy pomagać dzieciom, to osoby najmłodsze najlepiej wiedzą, jakie mają trudności, potrzeby i swoje poglądy na rzeczywistość. Jak mamy mówić o dzieciństwie bez spotykania się z osobami, które tego doświadczają? Dzieciństwo nie może dzielić, zawsze musi łączyć.

Jak twierdzi, jej najistotniejszą decyzją jest powołanie na urząd społecznego zastępcy Rzecznika Praw Dziecka Janka Gawrońskiego, 17-latka w spektrum autyzmu.

- Chcemy wraz z Jankiem pokazać, że łamiemy stereotypy i pokazujemy, że każde dziecko jest wartością, może działać i mieć marzenia.

- Decyzję, która już podjęłam, jest powołanie zespołu ds. ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, czyli wyodrębnienia tego zagadnienia ze struktury rzecznika, żeby pokazać jego wagę. Powstał również zespół ds. bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz Do tego dochodzą codzienne interwencje. Do mojego biura wpływa około 100 spraw dziennie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeczniczka Praw Dziecka w Poznaniu. "Przemoc wobec dzieci jest zła i że nie ma wobec niej żadnego uzasadnienia" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto