Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik praw ucznia rozwiąże problemy w szkołach? Poznań nadal na niego czeka

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Rzecznik praw ucznia lekarstwem na szkolne problemy?
Rzecznik praw ucznia lekarstwem na szkolne problemy? Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Po publikacji tekstu dotyczącego incydentu w jednej z poznańskich szkół, do redakcji "Głosu Wielkopolskiego" dociera coraz więcej informacji o sytuacjach, które nie powinny mieć w szkołach miejsca. Odzywają się zarówno rodzice pokrzywdzonych uczniów, ale też osoby, które stają po stronie nauczycieli. Ci nierzadko są poddawani próbie. Pomóc może rzecznik praw ucznia, na którego od roku czekają placówki w Poznaniu.

Placówki w Poznaniu nadal czekają na rzecznika praw ucznia. Stanowisko zostało powołane już w dwóch innych miastach.

- Rzecznik praw ucznia został już powołany w Warszawie i Białymstoku - mówi posłanka na Sejm RP Katarzyna Kretkowska. Podkreśla, że konkurs ogłoszono w ubiegłym roku, zgłosił się kandydat, który funkcjonował w miejskiej radzie młodzieżowej. Niestety do utworzenia stanowiska ostatecznie nie doszło.

- Funkcję rzecznika powinna sprawować osoba, która nie podlega władzy, tak jak rzecznik praw dziecka czy praw obywatelskich w Polsce. Osoba, która będzie samodzielna, niezależna od władz wykonawczych miasta - dodaje Katarzyna Kretkowska.

Ze stanowiska rzecznika Poznań nie zrezygnował. "Gazeta Wyborcza" informuje, że w drugim podejściu nie będzie już komisji konkursowej. Miasto zapewniło jednak, że osoba na tym stanowisku będzie bezstronna i niezależna.

- Rzecznika praw uczniów mają wybrać pracownicy dwóch miejskich wydział: kadr oraz oświaty. Aktywiści, którym zależało na powołaniu rzecznika, teraz wątpią w jego niezależność i bezstronność. Wydział oświaty nadzoruje bowiem szkoły, którym na ręce miał patrzeć rzecznik praw ucznia - podaje Gazeta Wyborcza.

Czytaj więcej na temat incydentu w SP 84:

od 16 lat

Zdaniem Jana Alechniewicza z wielkopolskiej Młodej Lewicy rzecznik praw ucznia, jest osobą na pierwszej linii, do której można się zgłosić z problemem.

- Jeżeli mamy do czynienia z instytucją, to sprawa jest traktowana bardziej poważnie. Krzyk na pewno nie jest rozwiązaniem, a tym bardziej słowa, jakich się używa. Tym bardziej w takim miejscu jakim jest szkoła. Trzeba pamiętać, że nauczyciel też jest człowiekiem i ma prawo się zdenerwować. Nie jest to jednak usprawiedliwienie niewłaściwego zachowania - tłumaczy.

Ponadto twierdzi, że liczba interwencji Fundacji Varia Posnania pokazuje, że łamanie praw uczniów nadal jest na porządku dziennym.

- Nie ma miejsc idealnych. Mamy nadzieję, że rzecznik pomoże rozwiązać problemy, które często wynikają z braku wiedzy, niekoniecznie złych intencji - kończy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rzecznik praw ucznia rozwiąże problemy w szkołach? Poznań nadal na niego czeka - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto