Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby dedykowane Wieniawskiemu

Redakcja
Aula Nova to miejsce, które codziennie rozbrzmiewa muzyką. Ale ...
Aula Nova to miejsce, które codziennie rozbrzmiewa muzyką. Ale ... Grażyna Szymała-Wołyńska
Aula Nova to miejsce, które codziennie rozbrzmiewa muzyką. Ale do 23 października można oglądać w niej 27 rzeźb pokazujących jak odmiennie artyści postrzegają postać kompozytora, dźwięki muzyki czy skrzypce…

Wystawą rzeźb inspirowanych muzyką Henryka Wieniawskiego członkowie Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy postanowili uczcić dzień muzyki oraz Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy.

- Wystawa ta, to zarazem hołd dla geniuszu tego kompozytora i jego wspaniałej muzyki przenikającej w głąb ludzkich dusz, inspirującej działania twórców – wyjaśniał w czasie wernisażu w imieniu wszystkich autorów Roman Kosmala, prezes WZAR.

O związkach muzyki i rzeźby opowiada rzeźbiarka Julia Kaczmarczyk-Piotrowska:
Międzynarodowy Dzień Muzyki to data szczególna, dlatego stworzona prezentacja odnosi się do postaci wybitnej – Polskiego Kompozytora Narodowego. Muzyka otacza nas zewsząd, ulotna, niepowtarzalna dla geniuszu, zamknięta w dorobku wirtuoza. Przenikanie jej eteryczności w zestawieniu z formą ciężka, kontrastową, fizycznych kształtach, strukturach przestrzennych – RZEŹBIE. Realizacje zamierzone przez rzeźbiarzy to układy form dla wypełniającego ciszę dźwięku, rytmu.  Dialog materii dla muzyki. Zapisy wrażeń jakie ona powoduje, określa, prowokuje, przekracza próg odbioru impresji i kontaktu. Prowokacja do słuchania zmienia się w zaproszenie do czytania zaistniałych form. Zapisy ulotnych emocji to pokłady wspomnień dla wewnętrznej metafory usłyszanego echa. Widoczne w czysto indywidualnych wypowiedziach otwierających dekody tworzonego języka przekładu, pragnienie aby wydobyć choć cień głosu z formy. Sygnał nieograniczony aby sposób i metoda twórcza czyli nuty, pojęcia, symbole i ruch stały się czasem trwania utworu dla zamkniętej, ukształtowanej materii przestrzennej. To odkrywanie myśli aby skala dźwięku nie była miarą bryły ale częścią wielkiego dzieła jakim jest muzyka. Przekaz zaproponowany przez grupę twórczą to makiety, rzeźby, zegary, formy kameralne, przestrzenne zachęcają do dialogu, misji jaką niosą utwory śpiewne, liryczne, koncerty skrzypcowe, polonezy, kujawiaki, fantazje i muzyka ludowa.

Wystawę można odwiedzać w godzinach funkcjonowania Poznańskiej Akademii Muzycznej do 23 października. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto