Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzutem na taśmę

Radosław Grzelak
Kopalnie Konin i Adamów wykorzystują kilometry taśmociągów do transportu węgla z odkrywek. Taśmociąg to nic innego jak gruba, gumowa taśma przesuwająca się na izolowanych rolkach.

Dlatego pracujące urządzenie jest tak ciche – kiedy trwa przesyłanie węgla z odkrywki nie powoduje żadnego hałasu. Słychać tylko jednostajny szum przesuwanej taśmy.

Kiedy stoi się na skraju odkrywki, nawet tak dużej jak Jóźwin, gdzie taśmociąg ciągnie się kilometrami, nie słychać żadnego hałasu. Większy szum powodują przejeżdżające pobliską drogą samochody, szczególnie ciężarowe, które na wielu dziurach skutecznie zagłuszają pracę kopalni.

Węgiel wydobywany jest przez wielkie koparki i trafia bezpośrednio na taśmę. Koparka, zwałowarka oraz taśmociąg stanowią jeden układ zwany KTZ. Koparka wysypuje brunatne paliwo wprost na urządzenia przesuwające.

Długość taśmociągu zależna jest od wielkości odkrywki. Wydobyty węgiel transportowany jest do stacji przeładunkowej, tam ładowany jest na wagony. Wszystko jest zautomatyzowane. W ten sposób węgiel może „podróżować” nawet kilka kilometrów na taśmie. Także przy rozładunku w elektrowni, węgiel przesuwany jest na taśmie do bunkrów. Tysiące ton węgla i tak dzień po dniu, rok po roku. Wszystko niemal w absolutnej ciszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto