Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Saksy bezrobotnych

MAG, KAR
Spośród wyjeżdżających ok. 68 proc.  stanowią mężczyźni, a w strukturze wiekowej - 60 proc. stanowią osoby w wieku 31-50 lat. Następnie 35 proc. w wieku 18-30 lat oraz 5 proc. w wieku 51-65 lat i więcej. Fot. B. Tajl
Spośród wyjeżdżających ok. 68 proc. stanowią mężczyźni, a w strukturze wiekowej - 60 proc. stanowią osoby w wieku 31-50 lat. Następnie 35 proc. w wieku 18-30 lat oraz 5 proc. w wieku 51-65 lat i więcej. Fot. B. Tajl
W zeszłym roku o zatrudnienie za granicą ubiegało się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy prawie 800 bezrobotnych. Zgodę uzyskały tylko 182 osoby. Obecnie prowadzi się nabór na wyjazd do Niemiec i Norwegii.

W zeszłym roku o zatrudnienie za granicą ubiegało się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
prawie 800 bezrobotnych. Zgodę uzyskały tylko 182 osoby. Obecnie prowadzi się nabór
na wyjazd do Niemiec i Norwegii.

- Ofert pracy za granicą jest sporo i mogłoby skorzystać z tego wielu bezrobotnych - twierdzi Zdzisław Sawala, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Niestety, niewielu z nich ma choćby podstawową znajomość języka obcego, a jest to warunek jaki stawiają wszystkie zagraniczne firmy.

Zarobek na wyspie

Obecnie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy prowadzony jest nabór chętnych do pracy w Niemczech i Norwegii. U naszych zachodnich sąsiadów pracę znaleźć mogą specjaliści w branży hotelarsko-gastronomicznej oraz pielęgniarki. Także w Skandynawii potrzebne są pielęgniarki - zarówno te legitymujące się tytułem magistra, jak i dyplomem 3-letniej szkoły pomaturalnej.

Wielkopolanie wyjeżdżają też do Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i na wyspę Jersey. Pracodawcy z tych krajów najczęściej poszukują stolarzy, ślusarzy, murarzy, zbrojarzy, piekarzy i kucharzy oraz także pielęgniarki. Przedstawiciele tych zawodów mogą też liczyć na zatrudnienie w Niemczech. Wysokość zarobków uzależniona jest od kwalifikacji oraz okresu zatrudnienia. Kelner decydujący się na pracę w Niemczech może liczyć na 1445 euro miesięcznie. Wyjeżdżając natomiast do Hiszpanii na 3 miesiące i pracując przy zbiorze owoców możemy zarobić netto 27,86 euro dziennie.

Krótkie terminy

Osoby starające się o pracę za granicą muszą spełniać warunki postawione przez pracodawcę. Oprócz znajomości obcego języka, jest to posiadanie odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia kierunkowego. Czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z wyjazdem uzależniony jest od między innymi od tego, czy konieczne jest tłumaczenie niezbędnych dokumentów przez tłumacza przysięgłego W takim przypadku może to trwać nawet 2 tygodnie. Niekiedy jednak sprawę udaje się załatwić nawet w jeden dzień.

Potrzebne dokumenty

Osoby zainteresowane pracą za granicą mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu przy al. Niepodległości 16/18 (pok. 519) i do oddziałów zamiejscowych WUP w Pile, Kaliszu, Koninie i Lesznie. Trzeba zabrać ze sobą dokumenty określone w konkretnej ofercie. Najczęściej są to świadectwa pracy i zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursów kwalifikacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto