Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid walczy z nikotyną. Chcą uświadamiać palaczy

Marcin Pacyno
Młodzież wciąż zbyt często sięga po papierosa. Na zdjęciu kontrola uczniów bytowskiej „zawodówki”
Młodzież wciąż zbyt często sięga po papierosa. Na zdjęciu kontrola uczniów bytowskiej „zawodówki” Marcin Pacyno
Sanepid chce uświadamiać palaczy, by wzmocnić efekty ustawy zaostrzającej zakaz palenia w miejscach publicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczyna kampanię medialną p.n. „Miasta wolne od dymu” realizowaną ze środków rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce oraz ogólnopolskiego projektu „Odświeżamy nasze miasta”, finansowanego przez Światową Fundację ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Fundację Bloomberga (Bloomberg Philanthropies).

Palacze z powiatu bytowskiego też mają być uświadomieni.

Sądy w Bytowie i Miastku do kasacji

Z Anną Krefft, dyrektor sanepidu w Bytowie, o szkodliwości palenia rozmawia M. Pacyno

Jaka jest kara za palenie tytoniu w miejscach publicznych?
Od 15 listopada 2010 r. w życie weszły nowe przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, które zabraniają palenia nikotyny w restauracjach, uczelniach, na przystankach autobusowych, w szpitalach, szkołach, teatrach, kinach oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego. Osoby, które złamią zakaz mogą zapłacić mandat w wysokości do 500 zł.
Jaki wpływ na organizm ma palenie tytoniu?
Nikotyna podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, przyśpiesza tętno i zwiększa ilość krwi pompowanej przez serce. Powoduje jednocześnie skurcz tętnic. Dlatego ryzyko zawału serca jest pięć razy większe u palacza, niż u osoby niepalącej. Nikotyna powoduje także osłabienie pamięci i jest substancją rakotwórczą, co prowadzi do powstawania nowotworów. Nie należy się nabierać na papierosy „light” lub „ultra light”, gdyż palenie takich papierosów wcale nie jest mniej szkodliwe.
Widzi się coraz więcej młodzieży palącej papierosy. Czy to duży problem?
To pytanie bardziej należałoby skierować do pedagogów szkolnych, gdyż to oni na co dzień borykają się z tym problemem. Z najnowszych doniesień wynika, że 56 proc. społeczeństwa dostrzega poprawę w przestrzeganiu przepisów ograniczających palenie tytoniu, a 45 proc. palaczy przyznało, że wprowadzenie zakazu sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji o rzuceniu palenia. Także mamy nadzieję, że zaostrzone przepisy zmobilizują młodzież do zaprzestania palenia.
Jaki wpływ na młody organizm ma nikotyna?
Dzieci przebywające w pomieszczeniach gdzie się pali, częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego, jak zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Palenie przez rodziców przy dzieciach znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej, a także przewlekłego zapalenia ucha środkowego, co może być przyczyną głuchoty.
Czy faktycznie tzw. elektroniczne papierosy to dobre rozwiązanie?
Papierosy elektroniczne budzą wiele wątpliwości, gdyż nie mamy żadnych doniesień o przeprowadzanych badaniach, które udowadniałyby skuteczność oraz bezpieczeństwo e-papierosa. Na pewno nie wyleczą nikogo z nałogu.
Co wy, jako bytowski Sanepid, robicie aby uświadamiać przede wszystkim młodzież, że palenie szkodzi?
Prowadzimy programy skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Bierzemy też udział w licznych festynach, w czasie których namawiamy ludzi do zaprzestania palenia. Od listopada tego roku prowadzimy także kampanię medialną p.h. „Odświeżamy nasze miasta”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto