Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scena Robocza już działa

Redakcja
strefaciszy
Od 21 września w baraku nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej działa teatralna Scena Robocza.

Pomysł powołania Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza zrodził się w październiku 2009 roku, kiedy Teatr Strefa Ciszy stanął wobec poważnych problemów lokalowych. Stało się impulsem do zastanowienia się nad sytuacją pozostałych grup teatru niezależnego, które ze względu na liczne bariery organizacyjne, techniczne i ekonomiczne często nie mają szans, by tworzyć i rozwijać się samodzielnie.

Od 21 września Scena Robocza działa w wyremontowanym baraku nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie do tej pory rezydował Teatr Strefa Ciszy.

- Choć zdajemy sobie sprawę, że Scena Robocza nie rozwiąże wszystkich trudności związanych z funkcjonowaniem kilkudziesięciu formacji, to jednak wiemy, że wielu z nich możemy dać szansę i warunki do twórczej pracy - wyjaśniają jej twórcy

Scena Robocza ma stać się regularnie działającą sceną repertuaru teatrów poszukujących. Przestrzenią, w której artyści mogą przygotowywać i realizować swoje projekty. W ramach rezydencji otrzymają oni efektywne i kompleksowe wsparcie konieczne do produkcji wydarzeń teatralnych. Oprócz tego ma to być także miejsce edukacji artystycznej, gdzie odbywać będą się rozmaite warsztaty, wykłady, a w niedalekiej przyszłości, również prezentacje filmów kina teatralnego.

Do programu rezydencji w tym roku zaproszono trzy formacje. Już we wrześniu komuna//warszawa zainaugurowała działalność Sceny Roboczej premierą akcji "Dlaczego muzyka jest lepsza?". W październiku odbędzie się premiera tria - Elsner_Kapral_Pawełska zatytułowana "Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)", a w listopadzie poznańska premiera Teatru Rodzinnego Nomadów Kultury pt.: "Zegar bije".

Pokazane zostaną również trzy spektakle: "777" Usta Usta Republika; "Plan Lekcji" Teatru A3 oraz "Smacznego!" Teatru Strefa Ciszy.

Do prowadzenia warsztatów zaproszono: Wojtka Wińskiego i Ewę Kaczmarek "Interface. Kreatywne działania teatralne", Dariusza Skibińskiego "Minima art" oraz Jolę Cynkutis i Khalida Tyabji – "Ze znanego w nieznane".

- Chcemy tworzyć miejsce otwarte i dynamiczne - wyjaśniają twórcy Sceny Roboczej. - Chcemy dzielić się naszą skromną przestrzenią, by inspirować twórców do działania. Chcemy siać teatralny ferment i prowokować widzów do dyskusji. Chcemy, by teatr niezależny znalazł swój stały adres na mapie teatralnej Poznania.

Czytaj więcej wiadomości z Poznania

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto