18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejsmolodzy pod Żerkowem czekają na wstrząsy wtórne

WAK
Dariusz Gdesz
Czy ziemia pod Kaliszem zatrzęsła się w wyniku prac związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego czy eksploatacji złóż węgla brunatnego, a może z przyczyn naturalnych? Odpowiedzi na to pytanie poszukują sejsmolodzy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Aparatura w postaci kilku stacji sejsmograficznych - jak informuje Radio Merkury - została już zainstalowana w okolicach Żerkowa. Urządzenia mają rejestrować drgania skorupy ziemskiej. Naukowcy liczą na pojawienie się tzw. wstrząsów wtórnych. Ich analiza ma dać odpowiedź na przyczynę powstania pierwszego (odkąd istnieją źródła pisane) w Wielkopolsce trzęsienia ziemi. Jedyny, jaki dotąd odnotowano wstrząs, mający związek z Wielkopolską, wydarzył się przy granicy regionu.

Zobacz też: Więcej o trzęsieniu ziemi w Żerkowie

Wstrząs wystąpił w piątek, 6 stycznia 2012 roku o godzinie 16:37:56.4. w okolicach Jarocina na głębokość 10km.

Przyczyna zjawiska z 6 stycznia 2012 r. - jak można przeczytać na stronie internetowej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - jest nieznana.
Lokalizacja zaś epicentrum na granicy Platformy Zachodnioeuropejskiej ze Strefą Tornquist'a-Teisseyre'a pozwala przypuszczać, że prawdopodobnie wstrząs związany jest rozłamem czy uskokiem towarzyszącym tej granicy.

warto pamiętać o tym, że na tej granicy w odległości około 100 km od miejsca wstrząsu znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów", na terenie której zdarzają się silne wstrząsy, spowodowane uwolnieniem naprężeń tektonicznych. Zjawisko to powstaje w wyniku zdejmowania warstw tzw. nadkładu. Jako, obydwa regiony leżą na tej samej granicy tektonicznej naukowcy przypuszczają, iż występują w nich podobne naprężenia tektoniczne. I choć w okolicach Żerkowa i Jarocina nie ma kopalni, to badacze dopuszczają możliwość, iż wstrząsy spowodowane zostały przeniesionymi naprężeniami z innych regionów.

W mediach pojawiły się też spekulacje na temat możliwości wywołania trzęsienia podczas poszukiwań gazu łupkowego przez wpompowanie do odwiertów wody, która trafiając na uskok może spowodować ślizganie się płyt skalnych, a w konsekwencji trzęsienie ziemi. Zjawisko takie zauważone zostało w Stanach Zjednoczonych

Pod Kaliszem poszukuje się nie tylko gazu łupkowego, ale też ropy i gazu ziemnego. W okolicach Jarocina wydobywa się gaz. Eksperci wykluczają jednak, aby eksploatacja tej kopalni miała wpływ na powstanie wstrząsów. Skłonni są twierdzić, że zjawisko ma raczej naturalny charakter.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto