Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemię lniane: przeciwskazania. Te osoby nie powinny jeść siemienia lnianego!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Choć siemię lniane zawiera wiele właściwości zdrowotnych, pewne osoby nie powinny spożywać tego produktu. Kto dokładnie? 

Sprawdź, kto nie powinien jeść siemienia lnianego ---->
Choć siemię lniane zawiera wiele właściwości zdrowotnych, pewne osoby nie powinny spożywać tego produktu. Kto dokładnie? Sprawdź, kto nie powinien jeść siemienia lnianego ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Siemię lniane to małe nasionka lnu zwyczajnego o brązowym, lekko złotym kolorze. Mają wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Jego regularne spożywanie korzystnie wpływa między innymi na pracę układu pokarmowego, kondycję skóry, włosów i paznokci. Pomimo pozytywnego oddziaływania na zdrowie i urodę, niektórzy powinni zachować szczególną ostrożność z tym produktem. Jakie są przeciwskazania do spożywania siemienia lnianego? Kto nie powinien go jeść i pić? Podpowiadamy!

Siemię lniane. Właściwości prozdrowotne

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Określenia tego stosuje się w odniesieniu do środków leczniczych. Są płaskie i niewielkiej wielkości, a ich zabarwienie ma szarobrązowozłoty kolor.

Nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Włączanie siemienia lnianego do posiłku skutecznie obniży indeks glikemiczny potrawy, zapobiegając tym samym znacznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Ponadto, zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych, m.in. witamin z grupy B, magnez, wapń i cynk. Pozytywnie wpływa też na produkcję hormonów tarczycy.

Zastosowanie siemienia lnianego:

Nasiona te są wykorzystywane przede wszystkim do leczenia zaparć, nieżytu żołądka, jelit, a także do łagodzenia objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie.

Siemię lniane poleca się szczególnie przy takich problemach jak:

  • zaparcia
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • choroba wrzodowa żołądka
  • choroba wrzodowa dwunastnicy
  • nadkwaśność żołądka
  • hiperglikemia poposiłkowa
  • cukrzyca
  • hipercholesterolemia
  • nadciśnienie tętnicze

Siemię lniane. Jak spożywać? Ile można zjeść?

W ciągu dnia powinno się spożyć maksymalnie 50 g tego produktu. Przyjmując leki, należy pamięć, by siemię lniane zjeść lub wypić w odstępie 1 lub 2 godzin, by uniknąć interakcji lekowej.

Sposoby spożycia siemienia:

  • wypić po zalaniu ich gorącą wodą
  • spożywanie w surowej formie jako dodatek do potrawy
  • jako kleik zamiast jajka przy pieczeniu ciast
  • jako posypka na chlebie
  • w formie oleju lnianego

Siemię lniane. Przeciwskazania

Siemię lniane zawiera dużo błonnika, dlatego też powinno być stopniowo wprowadzane do diety. Ponadto, włączając ten produkt do jadłospisu, należy liczyć się z tym, że może spowodować zwiększenie liczby wypróżnień. Przy większym spożyciu siemienia mogą wystąpić działania niepożądane, a zwłaszcza wzdęcia, gazy, ból brzucha i nudności.

Pewne obawy co do bezpieczeństwa spożycia lnu wiążą się także z zawartością w jego nasionach związków cyjanowych. Uznano jednak, że spożycie 3 łyżeczek siemienia nie powinno być niebezpieczne.

Należy pamiętać, że przy stosowaniu siemienia, wchłanianie leków może być opóźnione, jeśli stosuje się je wraz z surowcem. Przed włączeniem tego produktu do diety, dobrze jest skonsultować się to z lekarzem lub dietetykiem.

Kto nie powinien spożywać siemienia lnianego? Podpowiadamy!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Siemię lniane: przeciwskazania. Te osoby nie powinny jeść siemienia lnianego! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto