Skandaliczne warunki przetrzymywania karpi w Poznaniu. Viva! złożyła zawiadomienie do prokuratury

OPRAC.:
Alicja Durka
Alicja Durka
W grudniu aktywiści z Vivy monitorowali warunki sprzedaży żywych karpi w różnych punktach Poznania, w tym na targowisku przy ul. Niestachowskiej.
W grudniu aktywiści z Vivy monitorowali warunki sprzedaży żywych karpi w różnych punktach Poznania, w tym na targowisku przy ul. Niestachowskiej. Robert Woźniak
Udostępnij:
Pakowanie karpi do reklamówek bez wody po kilka sztuk, ryby stłoczone w wózku i wiadrze bez wody, rzucanie rybami, przepełnione zbiorniki i karp miotający się po chodniku - tak wyglądała sprzedaż żywych ryb na targowisku rybnym przy ul. Niestachowskiej w Poznaniu - alarmują aktywiści Fundacji Viva!, którzy złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Viva! złożyła zawiadomienie do prokuratury

W grudniu aktywiści z Vivy monitorowali warunki sprzedaży żywych karpi w różnych punktach Poznania, w tym na targowisku przy ul. Niestachowskiej.

- Niestety, kolejny rok z rzędu odnotowaliśmy w tym miejscu szereg nieprawidłowości. Ryby traktowane są tam jak przedmioty, zapomina się o tym, że są czującymi istotami i odczuwają ból oraz stres podobnie jak każde inne zwierzę. Tak samo objęte są również przepisami ustawy o ochronie zwierząt, a za znęcanie nad zwierzętami przewidziane są w niej odpowiednie sankcje

- mówi Malwina Malinowska, koordynatorka poznańskiej grupy Fundacji Viva!

Aktywiści, w reakcji na warunki przetrzymywania ryb, złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2016 r. wskazuje, że niedopuszczalne jest pakowanie żywych karpi do worków foliowych bez wody. Karp jest zwierzęciem wodnym i tylko w tym środowisku ma zapewnione właściwe warunki.

Przepisy dotyczące sprzedaży karpi

W Polsce panuje bezwzględny zakaz uśmiercania ryb w obecności dzieci. Jeśli więc dochodzi do takiej sprzedaży, pracownicy powinni mieć specjalnie wydzielone do tego miejsce tak, by całkowicie odizolować osoby postronne od tego widoku.

Budowa tramwaju na Naramowice to w ostatnich latach największa inwestycja komunikacyjna prowadzona w Poznaniu. Torowisko na całej trasie do ul. Błażeja zostało już ułożone. Stanęły również wszystkie słupy trakcyjne i rozwieszana jest na nich sieć, która już w przyszłym roku będzie zasilać prądem tramwaje. Do świąt Bożego Narodzenia wykonawca będzie kontynuował prace związane z układaniem ostatniej warstwy nawierzchni na drogach przy powstającej trasie tramwajowej. Jak inwestycja prezentuje się z lotu ptaka? Zobacz efektowne zdjęcia --->

Oto największa inwestycja w Poznaniu z lotu ptaka. Zobacz ef...

Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt i zaleceń głównego lekarza weterynarii, sprzedaż ryb, w tym karpi, powinna odbywać się po uśmierceniu. W punktach sprzedaży detalicznej powinno to odbywać się „w sposób humanitarny”. Do takich metod zalicza się uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

Według zaleceń żywe ryby powinny być przechowywane w basenach w czystej, natlenionej lub napowietrzanej wodzie. 1/3 wody powinna być wymieniana co 12 godzin, a maksymalne zagęszczenie ryb to 1 kg masy ryby na 1 litr wody.

Jak wskazują aktywiści Vivy, zgodnie z badaniami CBOS z marca 2018 roku 86 proc. Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody, umożliwiającej oddychanie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie