Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Słowiański mit" otwarty mimo żałoby

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Wystawa "Słowiański Mit" na placu Wolności jest czynna pomimo ogłoszonej żałoby narodowej. - Nie ma ona charakteru rozrywkowego – tłumaczą organizatorzy.

Po katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której zginęli przedstawiciele najwyższych władz państwowych w całym kraju odwołano imprezy, zamknięto kina, teatry i muzea. W większości przypadków uczyniono to jeszcze zanim oficjalnie ogłoszono wprowadzenie 7-dniowej żałoby narodowej.

W Poznaniu jednak cały czas jest czynna wystawa „Słowiański mit”, którą można zwiedzać w kopule stojącej na placu Wolności. W środku można podziwiać eksponaty pokazującą życie Słowian w czasach wczesnego średniowiecza. O tragedii przypomina jedynie flaga z czarnym kirem wywieszona przy wejściu na wystawę, a w dniu tragedii wewnątrz płonęły świece.

- Rozważaliśmy zamknięcie wystawy, ale uznaliśmy, że nie ma ona charakteru rozrywkowego – wyjaśnia Sławomir Uta, jeden ze współorganizatorów ekspozycji. - W odróżnieniu od typowo rozrywkowych inicjatyw jak kino, czy koncert, nasza wystawa nawiązuje do tradycji narodu polskiego, rosyjskiego i innych narodów słowiańskich, a poza tym w trakcie oprowadzania wycieczek dużo mówimy o życiu i śmierci, obrządkach i wierzeniach związanych ze sferą śmierci, zaś cały zakres treści prezentujemy z należytą powagą, w sposób skłaniający do refleksji. Jest to temat dziś niezwykle aktualny i bolesny w świetle narodowej tragedii jaką wszyscy przeżywamy.

Jak wyjaśniają organizatorzy, z powodu żałoby wprowadzono kilka modyfikacji – zrezygnowano z odtwarzania głośnej muzyki i dźwięków otoczenia, na wystawie ma panować cisza sprzyjająca skupieniu i refleksji, zaś w programie zwiedzania dla grup najmłodszych pominięto towarzyszące mu gry i zabawy.

W niedzielne przedpołudnie nie brakuje zwiedzających. Nikogo nie dziwi fakt, że w czasie żałoby wystawa jest czynna w normalnych godzinach.
- Naszym zdaniem muzea nie zakłócają żałoby, przecież to miejsca, które sprzyjają kontemplacji – mówią zgodnie Krzysztof i Julia.

Podobne zdanie ma pani Aleksandra, która na wystawę przyszła z 6-letnim Piotrkiem.
- Wydarzyła się straszna tragedia i to dobrze, że zamknięto centra handlowe sklepy i inne głośne miejsca, ale takie muzeum to przecież nie jest rozrywka – przyznaje pani Aleksandra, bardzo zadowolona z tego, co można obejrzeć na wystawie, podobnie jak jej synek.
- To mi się najbardziej podoba – pokazuje na włócznie i dzidy Piotrek. – I jeszcze kościotrup!

- Ruch jest standardowy, podobny do innych niedziel o tej porze – przyznaje Sławomir Uta. – Jak dotąd tylko jedna wycieczka odwołała swój przyjazd, była to wycieczka obcojęzyczna.

W soboty i niedziele wystawa jest czynna w godzinach od 11 do 20, a w dni powszedni od 9 do 18.

Czytaj też:
Prezydent

RP Lech Kaczyński nie żyje


Nikt nie przeżył katastrofy

rządowego TU 154 M pod Smoleńskiem. Na pokładzie był m.in. Prezydent RP
Lech Kaczyński z małżonką.

Wspomnienie: Maria Kaczyńska inaczej

W osobistych kontaktach okazała się zupełnie inna niż jej medialne wizerunki – drobna kobieta, pełna życia, nieustannie żartująca z innych i z siebie. Maria Kaczyńska zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Ku czci ofiar wyły strażackie syreny (wideo)

Poznańscy strażacy w całkowitym milczeniu, jedynie wśród odgłosów strażackich syren, oddali hołd ofiarom katastrofy. Podobny milczący apel zorganizowali strażacy z całej Wielkopolski.

Szkoła Aspirantów Pożarnictwa uczciła pamięć ofiar

Uroczystym apelem i dwiema minutami ciszy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem strażacy ze Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej.

Dwie minuty ciszy pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Na dwie minuty centrum Poznania zamarło. Przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje i autobusy. I tylko gazeciarz rozdający specjalne wydanie jednej z gazet nie potraktował głosu syren jako znaku do przerwania pracy...

Poznaniacy zapisują kolejne strony księgi kondolencyjnej

Mimo że w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w niedzielę nikt nie pracował, to co chwilę pojawiały się tam kolejne osoby. Wszyscy w ten sposób składali wyrazy swojego współczucia.

Piękne milczenie przed pomnikiem ofiar Katynia i Sybiru

Punktualnie w południe przed pomnikiem w Parku Zamkowym zebrały się tłumy poznaniaków, aby w ciszy uczcić pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wpisz się do księgi kondolencyjnej Urzędu Miasta Poznania

Na stronie internetowej poznańskiego magistratu wystawiono elektroniczną księgę kondolencyjną. Poznaniacy przez 24 godziny na dobę mogą tam składać kondolencje z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Modlili się w katedrze za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

- Zginął kwiat naszego życia społecznego i politycznego – mówił do tłumu wiernych zgromadzonych w Katedrze Poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Poznańska mlodzież pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Zapalone znicze i minuta milczenia - młodzi ludzie z różnych poznańskich organizacji (często skłóconych politycznie) wspólnie uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru oddano hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy

Przejmująca cisza towarzyszyła osobom oddającym hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu. Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru ponad sto osób złożyło kwiaty i zapaliło znicze.

Poznaniacy wywieszają flagi po katastrofie pod Smoleńskiem

Od katastrofy upłynęło dopiero kilka godzin, ale na wielu domach wiszą już biało-czerwone flagi. Poznaniacy upamiętniają tragedię w Smoleńsku.

Poznaniacy oddają hołd ofiarom katastrofy

W centrum miasta powiewają setki biało-czerwonych flag, pod krzyżami płoną znicze, a na Dworcu Głównym ludzie z napięciem oczekują najnowszych wiadomości.

Ostatni list prezydenta odczytany w Poznaniu

Tłumy poznaniaków przybyły do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy rządowego samolotu.

Złóż swoje kondolencje po katastrofie pod Smoleńskiem

Od godziny 10 można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona jest w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Tygodniowa żałoba narodowa pod katastrofem pod Smoleńskiem

Bronisław Komorowski, który przejął pełnienie obowiązków Prezydenta RP, podpisał decyzję o wprowadzeniu tygodniowej żałoby narodowej.

Poznańscy radni w szoku

Śmierć czołowych polskich polityków w katastrofie pod Smoleńskiem wywołała ogromne poruszenie wśród poznańskich radnych.

Poznaniacy nie czekają na żałobę narodową

Na wielu budynkach w centrum Poznania pojawiły się już czarne flagi. Informacja o śmierci prezydenta dotarła także do motocyklistów, którzy przed Zamkiem zorganizowali imprezę Motoserce 2010.

Odwołane wydarzenia kulturalne

W związku z katastrofą samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie pod Smoleńskiem odwołanych zostało wiele wydarzeń kulturalnych zaplanowanych na najbliższe dni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto